Vakkorama Paper | Tayvan’dan yayılan dalga: Bubble Tea
4765
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4765,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Tayvan’dan yayılan dalga: Bubble Tea

 

Renkli, ferahlatıcı ve eğlenceli bir yaz içeceği olan bubble tea ile tanıştınız mı?

 

Tayvan Taichung’dan dünyaya yayılan bubble tea dalgası, Avrupa’yı çoktan fethetti, şimdilerde İstanbul’u da etkisi altına almaya başladı. Babo çayı ya da inci çayı olarak da bilinen geniş pipetlerle ve bol buzla servis edilen soğuk içecek, çay, süt ve içeceğe adını veren minik jöle toplarını andıran tapyoka incileriyle hazırlanıyor. Tropikal sebze manyok köklerinden çıkarılan, bir çeşit nişasta olan yuvarlak taneler yani tapyokalar bir süre kaynatıldıktan sonra herhangi başka bir işleme gerek kalmadan içeceklerde kullanılan jöle kıvamını alıyor.

 

Yaban mersini, çilek, vanilya, limon, mango ya da hindistan cevizi gibi meyvelerle ve farklı şuruplarla hazırlanan çeşitleri arasında en yaygın ve popüler olanı bir klasik olan yeşil ya da siyah çaylı ve sütlü versiyonu. Ağızda patlayan Topyako toplarına çayların yanı sıra smoothie’ler, yoğurtlu dondurmalar ve kokteyllerde de denk gelmeniz mümkün.

Category
SEYAHAT & ŞEHİR