Vakkorama Paper | Tenis topu ne renktir? Yeşil midir, sarı mı?
4973
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4973,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Tenis topu ne renktir? Yeşil midir, sarı mı?

 

Renkleri ve ışığı farklı algılıyoruz. Herkese farklı renklerde (kimine mavi, siyah, kimine bronz/altın rengi) görünen bir elbise fotoğrafıyla yayılmıştı hatırlarsanız. Roger Federer’in bile bir hayranının sorması üzerine “Sarı öyle değil mi?” diye fikrini beyan ettiği tenis topu iddiası da sosyal medyada en az elbise kadar gündemde kalmıştı.

 

Podcastleriyle tanınan YouTuber CPG Grey’in alevlendirdiği tartışmalı konu başlığında, resmi kaynaklara göre tespit edilmiş bir doğru var ise o da topun sarı –ve Ekselansları Federer’in haklı olduğu. Ancak tek başına sarı olarak tanımlamak da yeterli olmuyor. Uluslararası Tenis Federasyonu’nun resmi kaynaklarında ‘optic yellow’ olarak geçen tenis topu renginin, Google aramasıyla ulaşabileceğiniz online renk kütüphanesi ColorHexa’ndeki karşılığı ise ‘fluorescent yellow’ ya da ‘electric lime’. Bir renk uzmanı ise konuyla ilgili açıklamasında “Renkler söz konusu olduğunda her zaman basit bir yanıtınız olmayabilir. Bana sorarsanız hem sarı, hem de yeşil. Chartreuse rengi.”olarak söz ediyor.

 

Son olarak, tenis toplarının 1972’den bu yana federasyonun getirdiği kural dahilinde, günümüzdeki neon renginde olduğunu da not düşmüş olalım. Wimbledon sahalarında ise 1986 yılına dek – televizyon izleyicisi düşünülerek- beyaz topun hükümdarlığı sürdü.

Category
LIFESTYLE