Vakkorama Paper | Tuhaf Zamanlarda Yaşayasın! Venedik Bienali’ne doğru…
4374
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4374,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Tuhaf Zamanlarda Yaşayasın!

Venedik Bienali’ne doğru…

 

Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisinin başlığı, “May You Live in Interesting Times” (Tuhaf Zamanlarda Yaşayasın), İngiliz parlamento üyesi Austen Chamberlain’in 1930’larda yaptığı bir konuşmadan alıntı. Chamberlain’in bir Çin bedduası olduğunu ifade ettiği ve Asya’da görev yaptığı dönemde bir diplomattan öğrendiğini ifade ettiği bu sözün ilginçtir, Asya literatüründe bir karşılığı yok.

 

Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisinin küratörü Ralph Rugoff bu başlığı ve durumu, post-truth çağına şu yorumla taşıyor: “Dijital dünyada sürekli karşımıza çıkan yalan haberler ve alternatif gerçeklerle, varolmayan şeyler referansımız haline gelebiliyor. Bir krizden diğerine, değişken ve tuhaf zamanlar gündemimizi şekillendiriyor.” İlk bakışta kötümser nitelendirilebilecek bu tablonun içinde Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi’nin sanat aracılığıyla tuhaf zamanlarda nasıl yaşanır, nasıl düşünülür konularına rehberlik edecek, ilginç bir deneyim olması bekleniyor.

 

Venedik Bienali’nden havadisler

 

Arsenale ve Giardini ile iki mekana yerleşen ve Türkiye’den Halil Altındere’nin yer alacağı Ana Sergi dünyadan 79 sanatçının çalışmalarını kapsıyor.

 

Venedik kanalları 2019 yazında bienalin etkisi altında. Kanallarda Melissa McGhil’in küresel ısınma gibi konuları işaret ettiği, elle boyanmış kırmızı yelkenliler sıralanacak.

 

Grand Canal kıyısındaki Ca’ d’Oro Palazzo’da bulunan Galleria Girogio Franchetti, Bienal süresince aralarında Virgil Abloh’un da yer aldığı isimlerin eserlerinin sergileneceği ‘dysfunctional’ sergisine ev sahipliği yapacak.

 

Türkiye Pavyonu’nda “Biz, Başka Yerde” başlıklı yapıtı ile İnci Eviner var. (Projeden eskiz fotoğrafı yukarıda.) Cathy Wilkes’ın yeni şiirsel ve gizemli enstalasyonu ise İngiliz Pavyonu’nda ilk kez izleyici karşısına çıkacak. Wilkes’ın çarpıcı anlatısı ile henüz tanışmadıysanız, sizi şuraya alalım:

 

 

 

 

 

İlk kez Venedik Bienali’ne katılan Pakistan’ın yanı sıra, Gana kökenli ünlü İngiliz mimar David Adjave’nın Venedik Bienali kapsamında ilk ulusal sergisini açacak Gana için tasarlayacağı mekan da şimdiden merak konusu.

 

Venedik Bienali, 11 Mayıs-24 Kasım 2019 tarihleri arasında ziyarete açık.

Category
KÜLTÜR-SANAT