Vakkorama Paper | #UnıteBehındTheScıence: Greta Thunberg
4923
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4923,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

#UniteBehindTheScience: Greta Thunberg

 

Dünyayı belki o kurtarabilir…

 

İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg, gezegen için verdiği mücadeleyi her gün bir seviye ileri taşıyor. Bu yıl küresel ısınma tehdidine dikkat çekmek için Cuma günleri okula gitmeyerek başlattığı eylem Fridays for Future, dünya çapında yüzbinlerce öğrencinin katılımıyla geniş kitlelere ulaştı.

 

Yaptığı konuşmalar, paylaşımlarla gelecek hayallerine farkındalıkla sahip çıkan 16 yaşındaki genç aktivistin son durağı 23 Eylül’de New York’ta gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Eylemi Zirvesi.

 

Zirveye katılmak üzere seyahat etmesi gereken Thunberg, yüksek karbon emisyonu ürettiği için uçağa binmeyi reddetti ve Ağustos ortasında İngiltere’den ABD’ye doğru yelken açtı. (Atlantik Okyanusu üzerinden her gün üç bine yakın uçak geçiyor ve bu durum yolcu başına yaklaşık bir ton karbon dioksit salınımına sebebiyet veriyor.)

 

ABD yolculuğu için Team Malizia ekibine katılan Thunberg, güneş panelleri ve deniz dalgalarından elektrik üreten türbinlerin bulunduğu çevre dostu bir yatla Atlantik Okyanusu’nu geçti ve 15 gün süren yolculuğun ardından New York’a ulaştı. Birleşmiş Milletler Greta’yı Özgürlük Heykeli’nin önünde, hedeflenen 17 sürdürülebilirlik adımını temsil eden 17 tekne ile karşıladı. Amazon ormanlarındaki yangınlar hakkında “İnsan faaliyetlerinin doğa üzerindeki tahrip edici etkisi ortada” sözleriyle yorumda bulunan genç aktivistin, ABD’ye ayağını bastığı gibi de bir mesajı oldu: “Trump’a bilime kulak vermeli. Açıkça görülüyor ki kendisinin bu konuyla hiç ilgisi yok.”

 

Greta’nın içinde bir duş ya da tuvalet olmayan yattaki zorlu yolculuğundan günlüğünü ve mücadelenin altını çizdiği paylaşımlarını buradan takibe alabilirsiniz.

 

Category
LIFESTYLE