Vakkorama Paper | Upcycle: Bisikletten mobilyalar
4874
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4874,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Upcycle: Bisikletten mobilyalar

 

Upcycle (ileri dönüşüm) ile işlevini yitirmiş, kullanılmaz haldeki parçalar, başka formlarda yeni fikirlere hayat veriyor. Central Saint Martins mezunu Qiang Huang’ın kurduğu Bike Scevengers, bu fikre inanan bir dernek olarak kullanılmaz haldeki bisikletleri minimal ve artistik mobilyalara dönüştürüyor.

 

Parçalarının sökülmesi nedeniyle kullanılamaz hale gelen paylaşımdaki bisikletlerin sokakta oluşturduğu çöplüğü değerlendiren Huang, plansız gerçekleşen bir fikrin yarattığı kontrolsüz duruma da dikket çekiyor. Çin’de paylaşımda yaklaşık 20 milyon bisiklet bulunuyor.

 

Bike Scevengers’ın çıkardığı koleksiyonda 36 sele ve atılan borularla oluşturulmuş bir oturma alanı, tabure, bir mutfak arabası ve çamurluklardan çıkma lambalar var.

 

Derneğin önemli misyonlarından biri de bisiklet yapımının neye benzediğini paylaşmak ve öğretmek. Sosyal sorumluluk projesine dahil olan kişilere bisiklet parçaları sökülerek iskeleti ve prensibi hakkında detaylı bilgi aktarılıyor. Atıklara karşı upcycle’in değerini önemsiyor, hayatınızda d.i.y fikrilerine sıkça yer veriyorsanız ilham almak için buraya tıklayın.