Vakkorama Paper | Venedik Bienali’nden Bildiriyoruz-Part1
4556
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4556,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Venedik Bienali’nden Bildiriyoruz- Part1 

 

58. Venedik Bienali ve paralelindeki Uluslararası Sanat Sergisi bu hafta ziyarete açıldı. 24 Kasım’a kadar devam eden etkinlikte “el ele vermeli ve bir şeyler yapmalıyız” mesajını veren Lorenzo Quinn’in kanal üzerindeki dev yerleştirmesi ‘Building Bridges’, birleşen eller ile iklim değişikliği için bir çağrı. Etkinlikte dikkat çeken ve sosyal medyada çok paylaşılan bir diğer iş ise daha önce Sun Yuan ve Peng You’nun Guggenheim’da da sergilediği ‘Can’t Help Myself’; provokatif, hipnoz etkili bir iş.

 

Diğer öne çıkan pavyonlar, sanatçılar şöyle…

 

İsviçre Pavilyonu için sanatçı ikili Pauline Boudry ve Renate Lorenz, ‘Moving Backward’ başlıklı ‘abstract bir kulüp’ denebilecek bir alan tasarladı. Performanslarında postmodern bir koreografi ve guerilla tekniklerle underground ve queer kültürleri buluşturuyorlar.

 

Japonya Pavilyonundaki Cosmo-Eggs ise, antropoloji, müzik ve mitolojiden hareketle ‘içinde insanların ve insan olmayanların bir arada yaşam sürdüğü bir ekolojiye’ işaret ediyor. Tam ortasında bir algoritmayla şişebilen bir oturma alanına ev sahipliği yapıyor; aynı zamanda tsunaminin coğrafya üzerindeki etkisine yer veren dört siyah-beyaz filmle çevrili.

 

Giardini’de Fransız pavyonunda yer alan Laure Prouvost’un ‘Deep See Blue Surrounding You’ adlı yerleştirmesinde yankılanan ses birleştirici bir mesaj veriyor. ‘You are the person next to you, you are the walls of this room’. ABD Pavilyonunda ise ‘Liberty’ başlığıyla Martin Puryear’ın sekiz heykeli yer alıyor. Son dönemde göçmen ve kimlik politikaları nedeniyle sert eleştirilere maruz kalan ABD başkanına da atıfta bulunarak, özgürlükleri evrensel bir kavram olarak işaret ediyor.

Category
KÜLTÜR-SANAT