Vakkorama Paper | Wes Anderson’dan 6 film önerisi
5597
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5597,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Wes Anderson’dan 6 film önerisi

 

İzlenecek film önerileri konusunda bu hafta Wes Anderson yanımızda. Anderson’ın ara sıra yazıştığı Criterion Channel’a kaleme aldığı son mektupta sözünü ettiği, karantina günlüklerinde izlemek için seçtiği filmler huzurlarınızda.

Anderson’ın seyir günlükleri bizden pek de farklı sayılmaz. Ünlü yönetmen bu dönemi daha önce izleme fırsatı bulamadığı ve izlemeye doyamadığı filmlere ayırmış.

 

Auteur sineması: Raymond Bernard külliyatından üç film
Wes Anderson karantina günlüklerini şu sıralar Raymond Bernard filmlerine ayırmış görünüyor. İzleme listesinde üstünü çizdiği filmler arasında 1932 yapımı Wooden Crosses, Antoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan 1936 tarihli Anne-Marie (Anderson Bernard’ın bu filmine daha önce hiç denk gelmediğini itiraf ederken, izlemekten büyük keyif aldığını söylüyor) ve elbette bir şaheser olarak nitelendirilen, Harry Bour’un performansıyla devleştiği Les Miserables!

 

Komedi: The Out-of-Towners

Arthur Hiller’ın 1970 tarihli komedisi (IMDB puanı 7.1) için Anderson’ın yorumu: “Bir zaman makinesi gibi”.

 

Belgesel: And The Pursuit of Happiness

Anderson’a göre şimdi Louis Malle belgesellerini yeniden izlemenin tam sırası. ABD’deki göçmen deneyimlerini konu edinen bu filmi için eşsiz bir deneyim yorumunda bulunuyor.

 

Tekrar tekrar izle: An Angel at My Table

Geçmişe bir bakış… Zamanı nasıl geri çağırabiliriz ki? Janet Frame’in üç otobiyografisine dayanan film için Anderson “kaç kez daha izlerim acaba?” diyor. Jane Campion’un yönetmen koltuğunda oturduğu ‘An Angel at My Table’, Anderson’ın tüm zamanların en sevdiği filmler listesinde.

Category
V/LOVE