Vakkorama Paper | Yeni MoMA ile tanışın
5059
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5059,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Yeni MoMA ile tanışın


Yaz boyu süren, dile kolay 450 milyon dolarlık renovasyonun ardından New York’un ve dünyanın en etkili modern ve çağdaş müzesi yeni mekanının kapılarını bu hafta izleyicilere açtı.

 

 

Her yıl üç milyonun üzerinde ziyaretçisi olan MoMa’da, galeri alanları genişletildi, çağdaş sanat tarihi eğitimi ve yaratıcı sanat çalışmaları için stüdyolar açıldı. Galerilerin arasına deneysel ve canlı performans sanatları için alanlar ilave edildi. MoMA koleksiyonunda yer alan, elektronik müziğin öncüsü David Tudor’ın ‘Rainforest V (variation 1)’ adlı devasa ses yerleştirmesine bu özel alanlardan birinde doyabilirsiniz.

 

Kronolojik olarak katlara bölünerek sergilenen koleksiyonda beşinci katta 1880-1940 dönemi, dördüncü katta Jackson Pollock gibi isimleri ve sıradışı akımları kapsayan 1940-70 dönemi ve ikinci katta 1970’ten günümüze eserler yer alıyor.

 

Betye Saar, Michael Armitage, Sur Moderno (Journeys of Abstraction) ve diğer devam eden sergiler ve etkinlikler hakkında detaylara buradan göz atabilirsiniz.

 

Müze dükkanı meraklılarına not. MoMa’nın renovasyonu dahilinde dükkanda da yeniliklere gidildi. Yeni yeme-içme seçenekleriyle değişen ziyaret saatlerine de incelemeyi unutmayın.

Category
KÜLTÜR-SANAT