Vakkorama Paper | Yılın Booker Prıze Ödülleri
5042
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5042,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Yılın Booker Prize Ödülleri


İlk olarak 1969’da verilen prestijli Booker Prize ödülünde, kazanan her yıl İngilizce kaleme alınmış ve İngiltere/İrlanda’da yayınlanan kitaplar arasından seçiliyor ve 50 bin sterlin ödülün sahibi oluyor. 2019 edisyonunda 14 Ekim akşamı gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

 

Elif Şafak ve Salman Rushdie’nin de son romanlarıyla adaylar arasında yer aldığı ödüllerde, bu yıl Margaret Atwood son kitabı The Testaments ile ve Bernardine Evaristo Girl, Woman, Other adlı romanıyla birinciliği paylaştı. Daha önce 1974 ve 1992’de iki yazara verilen ödülün kuralları değiştirilerek tek yazara verilmesi zorunluluğu getirilmişti. Ancak beş saat süren toplantıda tek bir isim üzerinde anlaşamayan jüri, ödülü her iki yazara da layık gördü.

 

The Testaments, The Handmaid’s Tale dizisiyle gönülleri fetheden Atwood’un 1985 tarihli kitabının devamı niteliğinde. 79 yaşındaki yazar, bu ödülle Pulitzer tarihinde ödülü kazanan en yaşlı yazar oldu.

 

Booker Prizer’ı kazanan ilk siyah kadın olan Evaristo’nun kitabı ise yaşları 12-93 arasında değişen, çoğu kadın ve siyah 12 farklı karakterin hayatını yakın plana alıyor.

 

Bu sonbahar elinizden düşüremeyeceğiniz kitaplar listesine alın.

Category
KÜLTÜR-SANAT