Vakkorama Paper | Zamana endeksli olmadan yaşamak
4698
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4698,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Zamana endeksli olmadan yaşamak

 

300 kişinin yaşadığı, ‘Yaz Adası’ anlamına gelen Sommarøy, zamana endeksli olmayan bir yaşam tarzını nesillerdir benimsemiş bir Kuzey Norveç adası. Mayıs’tan Temmuz’a güneşin hiç batmadığı, Kasım’dan Ocak’a hayatlarına aralıksız gece modunda devam eden bölge yaşayanları için bildiğimiz zaman kavramı, işlevsiz. Gece saat ikide evini tamir eden, bahçesindeki çimleri biçen, futbol oynayan ya da yüzmeye giden birilerini görmeniz mümkün.

 

Dışarıdan gelenleri Sommarøy’a ulaştıran köprüde yüzlerce saat asılı olması da bu sebepten. Adaya turistik amaçlarla gelenler birkaç günlüğüne de olsa saate bakmaya ihtiyaç duymadan yaşamanın keyfini sürüyor. Şimdilerde ise adalıların talebi üzerine bu zamansız ruhun, zamanla yarışı ve işi olmayan yaşamın bir düzenleme ile resmiyet kazandırılması konuşuluyor. Başka bir deyişle, Sommarøy, dünyanın ilk zamansız bölgesi olmaya aday.

 

Düzenleme resmi statü kazanırsa, okul ve çalışma saatlerinden, dükkanların açık olduğu saatlere, hayatlarına esneklik ve kolaylık getirecek. Zaman anlamında esnekliğinin nasıl engeller doğurabileceği, Norveç’in mevcut sisteminde nasıl sürdürülebileceği en büyük tartışma konusu.

 

Ada sakinlerinden Kjell Ove Hveding konuyla ilgili açıklamasında şu sözlere yer verdi. “Dünyanın her yerinde insanların stresle ve depresyonla boğuşmasındaki en önemli etkenlerden biri zaman. Zamanın olmadığı bir sistemde herkes hayatını tam anlamıyla yaşayabilir. Amacımız adada 7/24 zaman esnekliğinin sağlanması.”

 

Trondheim’de bulunan Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Egil Wheeler’in görüşleri ise şu yönde: “Toplum yalnızca son 2 asırdır zaman kavramı içinde tanımlanan bir disiplinde yönetiliyor ve Sommarøy halkının zaman kavramı olmadan çok daha kolay bir yaşantı süreceği aşikar. Ancak bir adayı dünyadan ve zamandan ayırmak imkansız olmasa da, bu fikrin uygulanabilmesi çok zor.”

 

Sommarøy’a nasıl ulaşırsınız? Adada neler yapabilirsiniz? 

 

Tromsø’dan arabayla bir saat mesafede bulunan minik balıkçılık adası Sommarøy, beyaz kumsallarla çevrili. Birkaç günlüğüne sizi zamanın esaretinden kurtaracak adanın muhteşem bakir doğası, yürüyüş yapmak, sakinlemek, yavaşlamak ve elbette adanın okyanus balıklarına ve deniz mahsüllerine doymak için birebir.

 

Category
LIFESTYLE