Vakkorama Paper | 100 Kişilik Mars Köyü: EBIOS
5243
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5243,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

100 Kişilik Mars Köyü: EBIOS

 

Mars’ta köyümüz nasıl olmalı? Mars’taki yaşam fikrini iklim değişikliğindne kurtulmak için dünyaya taşısak, neler olurdu? Kapalı devre bir yaşama nasıl geçeriz, nasıl hayatta kalırız? Bu sistem ve araştırma bize başka neler öğretebilir?

 

Tüm bu soruların yanıtları için Paris merkezli araştırma stüdyosu Interstellar lab, NASA ile dirsek temasında dünyada bir Mars köyü konsepti için kolları sıvadı. EBIOS, Deneysel Biyojeneatif Istasyon anlamına geliyor.

 

Mars’taki yaşamın bir simülasyonu olarak faaliyet gösterecek kapalı devre köy Kaliforniya’daki Mojave çölüne kurulacak. Gıda üretiminin yanı sıra nötr karbon ayak izi, sıfır atık ve su artıma gibi sistemleri içeren projede EBIOS’un 100 kişilik bir su, yiyecek ve enerji üreterek bunu aynı zamanda geri dönüştürebilmesi hedefleniyor. 3D baskı teknolojileriyle üretim EBIOS konseptinin önemli başlıklarından. Bir diğeri ise insanın kapalı bir ortamdaki davranışları. Kompleks yılın bir bölümü başka gezegenlerde yaşamak üzerine çalışmalar yapan araştırmacılara ayrılacak. İlk köyünün inşaatına 2021’de başlanacak. Tesiste sürdürülebilir yaşamı deneyimlemek isteyenlere, kısa süreli turistik konaklamalar sunulacağı gündemde.

 

Projeden ilk görüntüler için yukarıdaki fotoğraflara ve videoya göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Category
SEYAHAT & ŞEHİR