Vakkorama Paper | Algılar açık: Bitkilerde stres ve işaretleri
5871
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5871,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Algılar açık: Bitkilerde stres ve işaretleri

 

Dış faktörlere karşı bitkilerin taşıdığı stres ve sinyaller aracılığıyla artık onlarla iletişim kurmak mümkün. Bu verileri okunur hale getiren nano sensörler aracılığıyla hedef iklim değişikliği nedeniyle bekleyen kuraklık, gıda krizi gibi küresel sonuçların önüne geçebilmek.

Bitkiler çevresel faktörlerin olağan ve olağandışı etkilerini, stres olarak algılayan ve türler arasında değişiklik gösterse de, metabolizmalarına uygun fizyolojik karşılık veren canlılar. İnsanlığın ve içinde bulunduğumuz Antroposen çağın canlılar üzerindeki etkileri üzerine, özellikle de doğayı ve yeryüzünü iklim değişikliğine karşı korumaya alma hedefiyle, bilim, teknoloji ve akademi üçgeninde tam sorumluluk ve aidiyetle üzerinde çalışılan sayısız proje ve case study’de araştırılıyor, uygun çareler ve formüller deneniyor.

 

Tarım ve yetiştiricilik bu alandaki en önemli konu başlıklarından biri. Mevsim dışı beklenmedik sel, dolu gibi doğa olayları ve kuraklılığa karşı mahsul elde edilen araziler için alınabilecek tedbirler arasında nanosensor teknolojilerine sık başvuruluyor.

 

MIT’deki mühendis akademik kadro tarafından geliştirilen karbon nano tüplerden yapılan ve ıspanak, çilek ve roka gibi sekiz farklı tür üzerinde denenen sensörler bitkilerdeki enfeksiyon ve hasarın tespit edilmesine olanak sağlarken, Media Lab’de geliştirilen sensörlerle su kirliliği test edilebiliyor.

 

Toprak bilimci Jason Aramburu’nun fikirleriyle hayata geçen bir başka akıllı sensör, aşırı sulanma engellenebiliyor hatta gübre kullanımı konusunda da bilgi akışı sağlanıyor.

 

Kaliforniya Üniversitesi’nde geliştirilen güncel bir diğer proje ise, 2008 Nobel Kimya ödüllü UC San Diego Prof. Roger Tsien’ın yaklaşımını sahipleniyor. Yaprak yüzeylerine yerleştirilen SNACS adı verilen nanosensörler ve akıllı telefonlara aktarılan data/bildirimler aracılığıyla, çiftçileri olası kuraklık ihtimaline karşı uyarılıyor, mahsul verimliliği konusunda gerçek zamanlı kontrol sağlayabiliyor.

 

Meraklısına:
Evde mahsul, bitki yetiştiriciliğinde sınıf atlayabileceğiniz akıllı bahçe/saksılama teknolojisiyle tanışın. Finlandiyalı Tregren’in ışıklı ve özel toprak hazneli 3,6, 9 ve 12 bitki kapasiteli ‘akıllı bahçe’ saksılarıyla bitkileriniz çok daha hızlı büyüyor. İşin sırrı aktif büyüme teknolojisinde.

 

Tıkla, keşfet.

Category
TEKNOLOJİ