Vakkorama Paper | Arşivlerle sanal alemde yolculuk
5738
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5738,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Arşivlerle sanal alemde yolculuk

 

Arşivleri karıştırmak için daha iyi bir dönem olamazdı. 30.000 görseli online’a taşınan British Museum arşivinin altını üstüne getirebilirsiniz örneğin. Ya da poster ve afiş tarihinde bir gezintiye çıkabilirsiniz. Tarih, spor, sanat, grafik… Tüm başlıklarda sanal alemde gezintiye çıkıyoruz.

 

Sanat ve Tarih
Dile kolay, British Museum’un arşivinde 4,5 milyonun üzerinde eser var. Antik Çağdan kalma objeler ve etnografya koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze özel fotoğraflar ve belgeleri de dijital arşiviyle birlikte kullanıcıların erişimine açtı. Tıkla, keşfet.

 

Sultan II. Abdülhamid’in fotoğraf arşivi ve sanat koleksiyonu, ABD kongresinin kütüphanesi gibi eşsiz koleksiyonlarla 50 milyona yakın eseri barındıran Europeana Collections’in web adresinde.

 

Tasarım ve Tipografi

San Francisco merkezli Letterform Archive, grafik tasarım ve tipografi tarihinden malzemeleri toplayan, derleyen ve kar amacı gütmeden bunları bir müze ve özel koleksiyon kütüphe çatısında barındıran bir kuruluş. 4000 yıllık çivi yazılı tabletten 60’ların psychedelic posterlerine, yazı ve grafik tasarım tarihinden pek çok eşsiz ve toplamda 60.000 parçaya sahip. 10.000’e yakını şu anda herkese açtıkları dijital arşivlerinde görüntüleyebilirsiniz.

 

Tıkla, poster, afiş, kitap vb tasarımlarla tipografi ve grafik evreninde zamanda yolculuğa çık.

 

Edebiyat

60.000’in üzerinde e-kitap Project Gutenberg’in (www.gutenberg.org) adresinde ücretsiz erişimde ve emrinize amade.

 

Spor

2020 zihinlerde olimpiyatlarıyla beklenen bir yılken, bir anda tüm spor müsabakalarının iptalinin yaşandığı, tarihi bir yıl oldu. Olimpik Dünya Kütüphanesi’nde gezinerek Atina 1896’dan son olimpiyatlara yani PyeongChang 2018’e dünyanın sporla yolculuğunu keşfedebilirsiniz.

 

Sinema
Biraz da yerel nostalji! Bizim güzel Yeşilçamımız…

 

Bir dönem Türkiye sinemasının en büyük fabrikası olan Yeşilçam yapımcı aktörlerin de desteğiyle, sahip olduğu tüm arşivini ve film rulolarını dijitale aktardı. Polisiyeden fantastik filmlere pek çok türdeki unutulmaz Yeşilçam klasikleri, Zeki Alasya ve Metin Akpınar ikilisinin unutulmaz maceraları, Şener Şen, Türkan Şoray, Cüneyt Arkın gibi pek çok usta ismin yer aldığı filmlerin her biri döneminde bu projelere imza atan yapım şirketinin hesabında: En bilinenleri, şüphesiz Hababam Sınıfı serisine imza atan, film hataları gibi perde arkası görüntülerin de derlendiği Arzu Film.


Dönemin önemli yapıtlarına imza atan yapım şirketleri, Burç Film, Erler Film, Şeref Film, Atadeniz, Gülşah Film, Fanatik Film, Moroğlu Film, Feza Film’in YouTube kanallarından izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Category
KÜLTÜR-SANAT