Vakkorama Paper | Art Basel’in En Çok Konuşulanları
4651
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4651,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

Art Basel’in En Çok Konuşulanları


50. edisyonuyla Art Basel, New York’ta yaşayan küratör Gianni Jetzer’in küratörlüğünü üstlendiği Unlimited ve şehrin farklı bölgelerini, mekana-özgü yerleştirmeler, performanslarla donatılmış bir hazine avı haritasıyla gezebildiğiniz Parcours’un yer aldığı programıyla bu hafta sanat sahnesinin gündeminde.

 

34 farklı ülkeden 290 galeri ve 4000 sanatçıyla birlikte 3,5 milyar dolarlık sanat eserini ağırlayan fuarın en ağır topları Jeff Koons’un 1994-2007 yılları arasında tamamladığı devasa heykeli ‘Sacred Heart’ (Magenta-Gold), John Baldessari’nin erken dönemine ait 8 milyon dolar satış fiyatıyla sergilenen ‘For Barbara Rose’ adlı işi ve bir dönem Gianni Versace’nin sahibi olduğu, Picasso’nun oğlunu resmettiği 7 milyon dolarlık portre.

 

New York’lu galeri Essex Street’in fuardaki alanında sergilediği ve temsil ettiği, Amerikalı sanatçı Cameron Rowland’ın eserleri ise sanatçının üzerine eserler satılık değil, kiralık. Sanatsal üretimleri bulunmuş nesneler, heykel, sıradanlık, kurumsal eleştiri, kavramsal ve kültürel bakış gibi konuların etrafında sıralanan ve MoMA kalıcı koleksiyonunda yer alan Rowland’ın eserleri bugüne dek Museum of Contemporary Art, Los Angeles, MoMA PS1, Studio Museum, Harlem ve Whitney Bienali’nde sergilendi.