Vakkorama Paper | Aydan kopmuş bir kayanın değeri nedir?
5684
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5684,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
V/NOW

Aydan kopmuş bir kayanın ederi nedir?


Bu sorunun cevabını şu çok yakın tarihli örnekten çıkarabilirsiniz. Christie’s geçtiğimiz günlerde internet üzerinden başlattığı açık artırmada dünyada bulunan en büyük ay taşlarından birini satışa çıkardı. Bir asteroid ya da kuyrukluyıldızın Ay’a çarpması sonucu koptuğu sanılan 14 kg’a yakın ağırlıktaki NWA 12691 isimli ay taşının değerini 2,5 milyon dolar olarak belirledi.

 

“Bu çok özel bir parça. Aydan kopmuş ve bir futbol topu büyüklüğünde… Elinize alması kesinlikle unutulmaz bir deneyim.” diyen Christie’s bilim ve doğa departmanı yöneticisi James Hyslop 1960 ve 70’lerde gerçekleşen Apollo görevlerinden dünyaya dönüşte astronotlar tarafından taşınan toplamı 400 kiloyu bulan ay kayalarını nadir parçalar olarak adlandırıyor. 2018 yılında Afrika’daki Sahra Çölü’nde düşmesinin ardından keşfedilen NWA 12691’in aralarında özel bir yeri var. Keşfinin ardından dünyanın en köklü meteor koleksiyoneri Dr. Lawrence Stifler’ın prestijli koleksiyonuna giren bu parça hepsinden daha büyük.

 

Sonbahar döneminde meteorlara özel ayrı bir özel satışın hazırlığında olan müzayedeevindeki gelişmeleri bu linkten takibe alabilirsiniz.