Vakkorama Paper | Başımıza yeni icat: Walt Dısney’in İnsan Robotu
6242
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6242,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Başımıza yeni icat: Walt Disney’in İnsan Robotu

 

Rivayetler ve efsaneler doğruysa, şu anda dünyanın bir yerinde Walt Disney’in bedeni “dondurulmuş bir şekilde” yaşama yeniden göz açmayı bekliyor. Teknolojik yatırım ve araştırmalarına sahibinin yakın ilgisiyle erken tarihlerde başlayan Disney şirketinin alt kuruluşu Disney Research laboratuarlarında, insansı robot üzerine çalışmalarında gelinen son noktayı paylaşıldı.

 

Disney Research bir süredir gerçekçi robot üretimi üzerine çalışıyor. 2018’de (havada ters takla atan) Stickman robotunu tanıtmışlardı. Birkaç hafta önce fotoğrafları yayınlanan yeni robot ise özellikle insana benzer bir ifade ve bakış taklit etmek üzerine geliştirildi. Derisiz olsa da özellikle de göz kırpma ve kafa ifadeleriyle insanı etkileyen bu robotun en etkileyici tarafı gerçekten de bakışları. Saccades adı verilen göz hareketlerini yapabilen robot, karşısındaki kişinin gözünü takip edebiliyor, ayrıca bu bakışlarda bir nefes vurgusu da var, nefes alan insanı taklit etmek için hafifçe yukarı ve aşağı hareket ediyor. Hareketlerini anlamlı kılan ise göğüs bölgesinde çalışan sensör, bu sensör yardımıyla robot ne zaman dönmesi ya da bakması gerektiği konusunda yönlendiriliyor.

 

Disney Research mühendisleriyle birlikte, Walt Disney Imagineering, Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign ve California Teknoloji Enstitüsü’nden robotik araştırmacıların ortak geliştirdiği robotla birlikte bir de ‘Gerçekçi ve Etkileşimli Robot Bakışı’ başlıklı bir makale yayınlandı.

 

Disney’in bu teknolojiyi tema parklarında kullanacağı kesin. Diğer kullanım alanları ise şimdiden merak konusu…

 

 

 

Category
TEKNOLOJİ