Vakkorama Paper | Bir duvar resminden fazlası: Bilim kadınlarına saygı duruşu!
6247
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6247,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

Bir duvar resminden fazlası: Bilim kadınlarına saygı duruşu!

 

Bilimsel ilerleme teknolojiyle birlikte insanlığı geleceğe taşıyan önemli başlıklardan biri olarak yaşamlarımızdaki yerini korurken, yeni içgörüler ortaya çıkaran, meraklı, becerikli ve asla vazgeçmeyen bilim kadınları da dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmek için çalışmalarını sürdürüyor. ‘Beyond Curie’ serisiyle dünya çapında bilinirliğe ulaşan, ödüllü, multi-disipliner sanatçı Amanda Phingbodhipakkiya’nın son çalışmalarını keşfe çıkıyoruz.

 

Duvar resimleri ve kamusal sanat, şehirlerimize ve günlük akışa sokak yaşamında önemli duygular ve temsiller atıyor. Değerleri belirleyen, ortaya çıkaran ve zaman içinde bir yeri ve anı işaretleme gücüne sahip bu dünya, aynı zamanda günümüz koşullarında kapalı alanlardan uzak kalmaya çalışan insanların sokakta sanatla karşılacabileceği önemli alanlar yaratıyor.

 

Amanda Phingbodhipkakkiya’nın son projesi, Findings adlı yapay gerçeklik uygulamasıyla birlikte bilimde cesaret ve gelecek vaat eden kadınlara saygı duruşu niteliğinde. Çok yakın bir süre içerisinde ABD’den dünyaya yayılması beklenen, sosyal mesafeye uygun sanat deneyimini kamusal alana taşıyor. AR aracılığıyla üçüncü boyuta geçerek bir deneyime dönüşüyor ve dikkat çekici bir iz bırakıyor. Bilim tarihi ve söz konusu kahramanların hikâyesine dair daha fazla detayın sığdığı animasyonları dilediğiniz yerden akıllı telefonunuz yardımıyla keşfetmeniz de mümkün.

 

Duvar resimlerinde karanlık madde, iklim değişikliği, madde fiziği, gezegeneler ve daha fazlası var…

 

Findings, bilimi etkileşimli kamusal sanat eserleri aracılığıyla yepyeni bir dilde sunarken, kadınların bu dünyadaki yerini tek kelimeyle, hayati, güçlü ve bir harika bir şekilde aktarıyor! Bizi bu zorlu pandemi koşullarından kurtaracak aşı üzerinde çalışanlar dahil, bilim dünyasında büyük başarılara imza atan cesur kadınlar şerefine!

 

Findings uygulaması hakkında daha fazlası burada.

 

Amanda Phingbodhipkakkiya’nın diğer çalışmalarıyla kadın kahramanları odağına yerleştiren portfoyosunu incelemek için tıklayın.