Vakkorama Paper | Bir İstanbul Efsanesi: Ara Güler Dünyayı Geziyor
4611
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4611,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Bir İstanbul Efsanesi: Ara Güler Dünyayı Geziyor

 

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan, Master of Leica unvanlı efsane fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in 1950’lerde başlayan uzun soluklu kariyerine ışık tutan Ara Güler Sergisi’nin Londra’nın ardından ikinci durağı Paris oldu. Londra’da Conde Nast Traveler tarafından Londra’da görülecek 10 etkinlik arasına giren sergi, 15 Haziran’a kadar Paris’teki Polka Galeri’de ziyarete açık.

 

İstanbul fotoğraflarından bir seçkinin yer aldığı sergide, Güler’in Anadolu coğrafyasında çektiği karelerin yanı sıra, Nazım Hikmet, Jean Renoir, Aşık Veysel, Salvador Dali, ortak çalışmalar yürüttüğü Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson ve Brigitte Bardot gibi ünlü isimlerin portreleri yer alıyor. Paris’in ardından sergi Kyoto, New York, Roma ve Mogadişu’yu gezecek.

 

İstanbul’da ise İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi ‘İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi’nin koleksiyonundan hazırlanan sergi, 20. yüzyılın ortasından günümüze yaşanan değişimin ışığında Ara Güler’in kenti ve yaşamı kayda alan fotoğraflarının rolünün altını çiziyor.

 

28 Mayıs’ta kapılarını açan sergi, 17 Kasım’a dek İstanbul Modern Geçici Mekan’da ziyarete açık.

Category
KÜLTÜR-SANAT