Vakkorama Paper | Bir NASA astronotundan evde “hayatta kalma” tüyoları
5565
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5565,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Bir NASA astronotundan evde “hayatta kalma” tüyoları

 

Akıl sağlığımızı nasıl koruruz? Evde geçmek bilmeyen zamanın nasıl önüne geçeriz? Sıkışıp kalmış hissiyattan nasıl uzaklaşırız? Nasıl kaliteli zaman geçiririz? Tüm bu sorulara cevaben, uzayda bir yıl geçiren NASA astronotu Scott Kelly’ye kulak vermeli.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevi gereği bir yıl vakit geçiren emekli NASA astronotu Scott Kelly tecrit, izole yaşamın kitabını yazabilecek deneyimler biriktirmiş bir isim. İstasyonda uyguladığı program ve uzay deneyimini kolaylaştıran ipuçlarını yedi başlıkta şöyle sıralıyor:

 

1- Programlı yaşayın

“Uzay istasyonunda uyandığım dakikadan, yeniden uykuya daldığım ana tüm zamanımı sıkı bir program takip ederek geçirdim. Süresi sekiz saate kadar çıkabilen uzay yürüyüşleri ya da uzayda deney mantığında yetiştirdiğim bitkilerin birkaç dakikalık bakımı, süresi fark etmeksizin her görev bu programda tanımlıydı.”

 

2- Bir günlük tutun

Her gün deneyimlerinizi yazmak için vakit ayırın. Yaptıklarınızı, duygularınızı kayda almak, kaliteli ve verimli zaman geçirmek için sizi motive edecek, daha iyi hisler biriktirmeniz için sizi teşvik edecek.

 

 

3- Bağlantıyı koparmayın

“Teknoloji iletişimde kalmamızı hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı. Her gün biriyle bağlantı kurmak için zaman ayırın. Bu uzun vadede virüslerle savaşmanıza bile yardımcı olabilir.” diyor Kelly.

 

 

4- Eğlenceye vakit ayırın

Eğlenceli aktiviteleri programına dahil etmenin mesleki görevlerini başarıyla yerine getirmesinde yardımcı olduğunun altını çizen Kelly, birkaç atıştırmalıkla diğer ekip üyelerinin de katılımıyla film geceleri yaptıklarını söylüyor.

 

5- Geç kalkarım, şimdi biraz kestireyim, yok!

NASA’nın önem verdiği başlıklarından biri de astronotların uykularının kalitesi. Başarı ve verimliliğin yanı sıra ruh halimiz ve tüm kurduğumuz ilişkilerde birebir bağlantılı olduğu ispatlanmış bir konu olarak, uyku zamanlarınızı belirmeye ve uyku disiplininizi bozmamaya özen gösterin.

 

6- En az 1 hobi

Scott Kelly uzaya giderken astronotların yanına kitap almasına ilk başlarda şaşırdığını saklamasa da kitap okurkenki dinginliğin ya da bir enstrüman çalmanın günlük ritüelde ne denli önemli olduğunun altını çiziyor. Kelly, istasyonda geçen günlerde çevrimiçi gitar eğitimi almış. Müzik uzayda da ruhun gıdası. (Hatırlar mısınız bir diğer astronot, Kanadalı Chris Hadfield’in istasyonda Bowie’nin kült parçası Space Oddity’yi seslendirmişti)

 

 

 

7- Uzmanları dinleyin

“Uzayda yaşamak bana bilim, mühendislik, tıp gibi ya da beni hayatta tutan istasyonun tasarımı gibi konularda bilirkişilerin tavsiyelerine kulak vermenin ne denli yaşamsal olduğunu öğretti.”

 

En çok bilenden bilgi alın. Sosyal medya ve yanlış kaynaklı bilgiler virüslerin el sıkışmasıyla bulaşması gibi bünyenize ve çevrenize zarar verebilir.”

 

8- İnancını kaybetme! Hepimiz biriz!

Scott Kelly’nin birebir sözleriyle aktarıyoruz:

“Uzaydan bakıldığında, Dünya’nın sınırları yoktur. Korona virüsünün yayılması paylaştıklarımızın, bizi birbirimizden ayıran şeylerden çok daha güçlü olduğunu gösteriyor. Kaçınılmaz olarak tüm insanlık birbirine bağlıdır ve sorunlarımızı çözmek için ne kadar kafa kafaya verebilirsek, o kadar iyi sonuç alırız.

Dünyayı uzay perspektifinden görmenin -en azından benim için- yan etkilerinden biri, diğerler insanlar için de daha şefkat hissetmektir. Evimizin içinde çaresiz kalmış gibi hissedebiliriz ancak her zaman yapabileceğimiz şeyler var. İnsanların video konferans yoluyla çocuklara okuma yaptığını, zamanlarını ve paralarını çevrimiçi yardım kuruluşlarına bağışladığını, yaşlı veya bağışıklığı zayıflamış komşuları için ayak işleri yaptığını gördüm. Gönüllülüğün yararları, yardım edilenlere sağlanan yararlar kadar harikadır. İnsanların akla gelebilecek en zorlu sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalıştıklarını gördüm. Hepimiz görevimizi yapar ve ekip olarak birlikte çalışırsak, bunun üstesinden gelebileceğimizi biliyorum.”

Category
V/NOW