Vakkorama Paper | Bir performans sanatçısı fıkra anlatmak için ne kadar zamana ihtiyaç duyar?
5344
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5344,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Bir performans sanatçısı fıkra anlatmak için ne kadar zamana ihtiyaç duyar?


31 Ocak itibariyle İstanbul’da SSM’de ağırlayacağımız sıra dışı performans sanatçısı Marina Abramovic’ten söz ediyoruz. Kendisinin bu soruya cevaben çektiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

 

Abramovic’in sanatı bu fıkralı girişin tersine –Balkanlarda ve annesiyle geçen zor çocukluğunun üzerine kişisel geçmişinden de hareketle acıyı ve bedeni, zihni ve ruhu konuşmak üzere. Kariyerinden önemli bir arşivin de Türkiye’den sanatçılar işbirliğinde üreteceği eserlere eşlik edeceği sergi için, ismini sanat tarihine yazdıran Abramovic’I önemli performanslarıyla anarak geri sayıma başladık bile…

 

Abramovic 2010’larda Reddit’te açtığı, gelen soruları yanıtladığı “I am performance artist. Ask me anything” tartışma başlığında kendinden şöyle bahsetmişti: “40 yıldır performans sanatıyla ilgileniyorum. Zihin ve beden konularında sınırları aşmak üzerine pek çok performans ve eser ürettim. MoMa, New York’ta gerçekleştirdiğim The Artist Is Present adlı performans serimde, 736 saatimi benimle oturup vakit geçirmek isteyenlere ayırdım…”

 

Bu 736 saatin birinde -izlediyseniz hatırlarsınız, herkesi gözyaşlarına boğan bir sürprizdi- birçok sıradışı performansında kendisine eşlik eden uzun süre önce yollarını ayırdığı sevgilisi Ulay ile oturmuştu Abramovic. Ayrılıkları gibi –The Great Wall performansıyla Çin Seddi’nde birbirlerine doğru yürüyüp kavuşmuş, ve farklı yönlere giderek ayrılmışlardı- yıllar sonra kavuşmaları da bir performans anında yaşanmıştı. Özgürlük, acı ve sınırlar gibi konuları tartışmaya açtığı Rhythm adını verdiği performanslarıyla beden sanatı adına sınırlarını zorladı.

 

Abramovic’in arşivinden ve performanslarından görüntüler ve daha fazlası için tıklayın.

 

Category
V/LOVE