Vakkorama Paper | Come Back: Maıl Art
5680
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5680,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

ComeBack: Mail Art

 

Karantina günlerinde dış dünyayla bağlantı kurma ve nostaljik heyecan arayışları, Mail Art’ın geri dönmesi için yeterli sebeplerdi.

Mail Art (Posta Sanatı), küçük ölçekli işleri posta aracılığıyla ulaşım ağına sokan bir akım. Gönderiyi yaratıcılıkla “işlemek” makbul olan. Gönderdiğiniz bir kart ise, kartın kendisi. Zarflı gönderiyse zarfın dışı artı içi. Ve üzerinde mutlaka bir pul ve damga ile. Kes yapıştır kolaj, karalama, renkli boyama, bir engel ya da sınır yok.

 

Şimdilerde özellikle de ABD’de Brooklyn, New York’ta geri dönüş yapan, 1950’lerde New York’ta doğmuştu. New Yorklu sanatçı Ray Johnson’ın öncülüğünde etki alanını genişleten bu yeni ifade alanının arkasındaki fikir, sanatçılara arada galeri ya da kurumlar olmadan direkt “koleksiyoner”leriyle posta sistemi aracılığıyla bağ kurma imkanı tanımasıydı. Fluxus akımı, bu serüvene bambaşka bir ufuk kattı. Ve Mail Art, 2020’leri küresel, kendi çapında bir akım olarak karşıladı. Mektup arkadaşlığının yanı sıra, posta ulaştırılan pek çok mail art toplayıcısı ve inisiyatif var. Karantina dönemi ise mail art’ın “mini-rönesans’ı”. Kapılarını kapatan galeri, evden çalışan sanatçıların yaptığı açık çağrılarla her gün yüzlerce posta seyahat ediyor. Bu çarkı işler kılan tüm yapı inisiyatifler tarafından bağış ve yardımlarla destekleniyor.

 

En son ne zaman bir kart attınız ya da aldınız?

 

Şimdi herkes için tatlı sürprizler, büyük mutluluklar demek.

 

New Yorklu sanatçı Aaron Krach’ın aşağıdaki videosuyla Posta Sanatı’yla yakınlaşabilir,
Printed Matter üzerinden farklı örnekleri ilham almak için inceleyebilirsiniz.