Vakkorama Paper | Davıd Hockney’nin penceresinden dünya
5508
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5508,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

David Hockney’nin penceresinden dünya


David Hockney şimdilerde 82 yaşında ve halen yaratıclığını konuşturmayı, resim yapmayı sürdürüyor. Kariyeri boyunca resim yapmayı hep geleneksel tekniklerin dışında görmüş, yaratıcı deneyselliği ile farklı disiplinlerden ve teknolojilerden beslenmiş bir sanatçı olarak günümüzde resim yapmak için tabletini ve telefonunu kullanıyor.

 

Taschen’den çıkan “David Hockney: My Window” başlıklı kitap, ikonik sanatçı Hockney’nin dijital günlüğünden 120 ekran görüntüsünün sınırlı sayıda bir kitaba dönüşmüş hali. Bugüne dek sinemadan modaya pek çok yaratıcı isme bakış açısıyla ilham veren sanatçının, Yorkshire’daki evinin penceresinden her gün ipad ve iphone’una karaladığı 120 çizimin baskısını içeriyor.

 

2009-2012 yılları arasında Hockney, günün pek çok farklı saatlerinde, farklı mevsimlerde, yatak odasındaki penceresinden kaydettiği manzaraları, kimisinde tanındığı resim stilinden çok daha abstract bir stilde resmetmiş. Yakaladığı sinematografik karelerde dar açılı, farklı bir panorama var. Gece karanlığından sabah güneşine, şiirsel görüntüler… Sanat koleksiyonleri ve Hockney hayranları için sınırlı sayıda satışa çıkan “David Hockney: My Window”’da. Kitap, 1,250 euro’dan satışta.