Vakkorama Paper | Dijital çağın fobisi: Nomophobıa
5399
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5399,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Dijital çağın fobisi: Nomophobia

 

21.yüzyılın en yaygın fobilerinden biriyle tanışın: Cep telefonsuz kalma korkusu. Sabahları ilk onu görüyoruz, yatmadan önce en son onu elimizden bırakıyoruz. Cep telefonları, özellikle akıllandıklarından beri hayatımızın vazgeçilmezleri konumuna hızla yükseldiler ve bir virüs gibi hayatlarımızın her alanına yayılmayı sürdürüyorlar. Öyle ki, onlarsız yapamayacağımız hissine kapılmanın bile artık bir adı var.

 

Nomophobia, Amerika’da yapılan bir test dahilinde ellerinden mobil cihazları alınan ergenlerde psikolojik bozukluklar ve duygusal rahatsızlıklar saptanmasıyla yaklaşık beş sene önce isimlendirilen bir kavram. Bilhassa Z jenerasyonunun hemen her bireyinin nasiplendiği bu fobiyle başa çıkmanın çaresi, ilk olarak bu durumu kabullenip onun farkında olmakla başlıyor. Sonrasında ise dışarıdan gerçek hayatla sosyal medya üzerinde yaşanılan hayatın birbirinden nasıl ve ne denli ciddi şekillerde farklı olduğunu kavramak gerekiyor. Çünkü bir kez, güne ilk iş telefonu elinize almadan başladığınızda, hayatın akışının nasıl lehinize çevrildiğine şaşacaksınız.