Vakkorama Paper | Doğruluk mu, cesaret mi? Sanat tarihinden kült sanatçı çiftler
5430
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5430,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Doğruluk mu, cesaret mi? Sanat tarihinden kült sanatçı çiftler

 

Diego ve Frida, Marina ve Ulay, Christo ile Jean-Claude… Sevdiğimiz sanatçı çiftleri anmak için Sevgililer Günü’nü bahane ediyoruz. Sanat ve aşkın tutkulu birlikteliğinden doğan hikayeler ve fotoğraflarla baş başa bırakalım sizi.

 

Marina Abramović & Ulay

 

Gerçek adı Frank Uwe Laysiepen olan Ulay ile Marina, ilk görüşte aşkı kanıtlayan bir çiftti. Aynı gün doğan performans sanatçısı ikili için birlikte olmak, adeta kaderlerinde yazılıydı ve 1976’da, Abramović’in Amsterdam’a taşındığı gün tanıştılar. Ve 1988’de Çin Seddi’nin iki ucundan yola çıkıp ortada buluşup, son kez yanyana gelip aksi istikametlere doğru ilerleyerek ayrılıklarını bir performans eşliğinde belgelediler.

 

Ulay’ın yıllar sonra Marina’nın 2010’da MoMA’daki ‘The Artist Is Present’ performansı sırasında çıkagelmesi, herkesi göz yaşlarına boğmuştu. Bir kez daha hatırlamak isteyenler için, ünlü çiftin duygu seli karşılaşma videosu aşağıda.

 

 

 

 

Christo & Jeanne-Claude

 

Aşık oldular ve birlikte çalışmaya başladılar… Christo ve Jeanne-Claude’un hikayesi, Christo, Jeanne-Claude’un annesinin bir portresini yapması istendiğinde başladı. Birlikte ürettikleri ilk çalışmaları, kızları Cyril’in 1960’taki doğumundan hemen sonraydı.

 

Ortak sanat çalışmalarının en dikkat çeken özelliği, gündelik objeleri hiç alışık olmadığımız formlarda sunmalarıydı. Aynı uçağa binmezlerdi, bir uçak kazası olur da ikisi birden hayatlarını kaybeder ve sanatlarına devam edemezler diye… Çılgın birliktelikleri Jeanne-Claude’un 2009’daki ölümüne dek sürdü.

 

Frida Kahlo & Diego Rivera

 

Fırtınalı ilişkileriyle hatırlanan Kahlo ve Rivera çifti, henüz Kahlo sanat okulunda öğrenciyken tanıştılar. İnişli çıkışlı geçen ilişkileri 1939’da sonlansa da ertesi yıl yeniden evlendiler ve Kahlo’nun 1954’teki ölümüne dek beraber yaşadılar. Frida’nın Diego’ya kaleme aldığı mektuplarda, aşkın en saf ve coşkulu haliyle karşılaşmak mümkün.

 

“Diego’m: Gecenin aynası. Gözlerin tenimde yeşil kılıçlar. Ellerimizin arasında dalgalar. Tamamın seslerle dolu bir boşlukta – gölgede ve ışıkta. Sana rengi yakalayan OKZOKROM dediler. Bana KROMOFOR – renk veren. Sen sayıların tüm kombinasyonlarısın. Hayat. Dileğim çizgileri şekilleri tonları hareketi anlamak.Sen gerçekleştiriyorsun ve ben alıyorum. Sözün boşlukta seyahat edip benim yıldızlarım olan hücrelerime ulaşıyor, sonra senin hücrelerine gidiyor ki onlar da benim ışığım.”

 

Simone de Beauvoir & Jean-Paul Sartre


Bu iki entelektüel ruhun o kadar çok ortak noktası vardı ki, geride ürettikleri eserlerin yanında unutulmaz bir birliktelik de bıraktılar. Her ikisi de Fransız, filozof ve politik aktivist olan ikili, 1920’lerin sonlarında tanıştı, 50 yıla yakın birlikte oldular; hiç evlenmeseler ve çocukları olmasa da mezarları bugün Paris’te yan yana.

 

Category
KÜLTÜR-SANAT