Vakkorama Paper | Evde denemeyin: Bıo-hackıng ile yakınlaşmalar
5461
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5461,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Evde denemeyin: Bio-hacking ile yakınlaşmalar

 

 

Transpecies Society, bedenin dönüşümüne inanıyor. Renk körü Neil Harbisson vücuduna entegre ettiği anteniyle sesler üzerinden renkleri kanvasa taşıyor ve Transpecies Society’nin isminin dünyaca duyulmasının da kurucusu olarak ilk örneği. Kafasının arkasından alnına doğru uzanan bir anten -Neil ona “eyeborg” adını takmış- sayesinde, artık o Bluetooth bağlantıları kurabiliyor ve kendi tabiriyle “renklerin sesini duyarak” sanatını icra ediyor.

 

 

İspanyol cyborg organizasyonunun bir diğer üyesi Moon Ribas, vücudundaki sensör implant sayesinde dünyanın sismik hareketlerini hissedebilirken bir diğer üye Joe Dekni’nin elmacık kemiklerindeki implant, ona yakınında gerçekleşen titreşimleri hissedebilme yetisi kazandırıyor. Hava kirliliği konusunda uyarıcı bir implant ile yaşayan bir diğer Transpecies üyesi 22 yaşındaki Manel de Aguas ise aslında bir sanatçı ve aktivist. Aguas, yeni geliştirilen Weather Sense adlı yapay organ sayesinde hava koşullarını hissedebilecek.

 

 

Harbisson’ın 2017 yılında hayata geçirdiği Transpecies Society, insanlığa yeni yetiler kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor ve bu sayede hayatımıza giren “cyborg sanatçı” tanımına her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Category
TEKNOLOJİ