Vakkorama Paper | Eylül’de gel: Berghaın şimdi bir sergi mekanı!
5975
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5975,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Eylül’de gel: Berghain şimdi bir sergi mekanı!

 

Berlinlileri iki şeyden vazgeçiremezsiniz. Sanat ve gece hayatı. Bu iki sektör salgınla birlikte dünyada en çok yara alanlar arasında olsa da, Berlin’de durum farklı, yeni işbirlikleri ve alternatif mekan kullanımlarıyla cazip fikirler hayata geçiyor.

 

Ünlü sanat koleksiyoneri ve reklamcı Christian Boros ile Studio Berlin işbirliğinde dünyanın en ünlü gece kulübü Berghain, ünlü sanatçıların sergilerinden oluşacak bir sanat mekanına dönüşüyor.

 

Ve bu, efsane ikili arasındaki ilk yakınlaşma değil.

 

Sanat koleksiyoneri ve reklamcı Christian Boros, bu tarz mekanlarda sergileme konusunda kendi yaşam alanından deneyimli. Hava saldırı sığınağı olarak yapılmış, Berghain’ın ilk gece kulübü olarak adresi olan, 1942 tarihli bir binanın tepesinde ikamet ediyor. Altında seksen odadan oluşan kat planında dönemsel olarak değişen seçkilerle koleksiyonunu sergiliyor, – 3000 metrekarelik sergileme alanı, sadece özel turlara açık. (Ve halen, efsane kulüp Berghain’ın doğumgünü kapalı bir etkinlikle mekanda kutlanıyor)

 

Meraklısına, Sammlung Boros ve Berlin hakkında daha fazlası: burada.

 

Korona döneminde (Netflix’teki Abstract belgeseli, İklim Krizi eylemi için Grönland’dan getirdiği buzulları Paris’in ortasına yerleştirdiği işi ve daha pek çok fikriyle tanınan) Olafur Eliasson gibi sanatçılarla sık haberleşen Boros, Studio Berlin işbirliğiyle 85 sanatçının işlerinin yer alacağı bir sergi projesinin öncüsü oldu.

 

Sergide Nevin Aladağ, Cyprien Gaillard, zaman konusunu masaya yatıran Tacita Dean, 90’lardan günümüze fotoğraflarıyla tanınan Wolfgang Tillmans, feminizm ve kültürü öpüştüren Rosemarie Trockel ve modern insanın dramını ele alan Isa Genzken gibi isimlerin fotoğraf, heykel, resim, video, ses ve performans işleri ve kalıcı enstalasyonları yer alacak.

Bu deneyim, röportajlara konu olan, kulübün kulaktan kulağa daha çok ünlenmesini sağlayan sert kapı politikaları nedeniyle Berghain’a adım atmak için de şüphesiz bir fırsat!

 

9 Eylül’de ‘Berlin Art Week’ kapsamında Berghain’da açılıyor.

 

Sergi hakkında daha fazlası için tıklayın.

Category
KÜLTÜR-SANAT, V/LOVE