Vakkorama Paper | Fake News gitti, Dırty Data geldi,
5211
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5211,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Fake News gitti, Dirty Data geldi

 

2020 ile yeni bir döneme giriyoruz. Her hafta bizi bekleyen dönemin, konuşulması beklenen heyecan verici teknoloji kavramlarına ve başlıklarına göz atacağız.

 

Bu yıl gündeme yerleşen Deep Fake tehdidine karşı teknoloji devlerinin yatırım yaptıklarından söz etmiştik. Big Data adı verilen çağımıza Fake News’ün bir beta versiyonu gibi sızan bir diğer yeni başlık ise Dirty Data, önümüzdeki on yılda teknoloji gündemini en çok meşgul edecek konulardan biri. Başka bir deyişle yapay zekanın doğru bilgiler içermeyen dataları bir referans olarak kullanılması halinde bir “dirty data” salgınının nasıl sonuçları olabileceği üzerine senaryolar konuşuluyor.

 

İleri seviye analitik özelliğiyle yapay zekaya artık sadece sistemsel anlamda üretim vs konularında değil insanoğlunun aldığı kararlar konusunda da yardımcı olabilecek donanımlar kazanıyor. Bu nedenle güvenilirlik için kontrol mekanizmaları oluşturmak şart. Yapay zekanın hangi datalardan yararlandığı ve temiz referanslara başvurması hayli kritik. 2020 itibariyle bu alanda çok fazla faaliyet göreceğiz. Avrupa’da ve Silikon Vadisi’nde yapay zeka ve data alanında bu açığa çözüm geliştirebilmek üzere pek çok start-up faaliyet gösteriyor.

Category
TEKNOLOJİ