Vakkorama Paper | Hangi köpek sizin köpeğiniz olmalı?
4831
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4831,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Hangi köpek sizin köpeğiniz olmalı?

 

Köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, kararınızı vermeden önce köpeklerin cins özelliklerine, ihtiyaçlarına dair daha fazla bilgi sahibi olmanızda fayda var. Yaşadığınız yerin koşullarından günlük aktivitelerinize, uygun eşleşmeler için tavsiyeleri derledik.

 

Kural 1 – Kimyanız ve enerji seviyeniz hangi cinsle tutar?

 

Fiziksel olarak aktif bir hayatınız varsa, doğa yürüyüşlerini, koşmayı seviyorsanız Dalmaçyalı, Husky, Australian Shepherd, Akita ve Border Collie, enerjinize enerji katabilir. Bu köpekler türler arasında fiziksel ve zihinsel olarak en aktif ırklardır. Hareket azlığı bu türlerde agresyon, depresyon ve uzun vadede istenmeyen davranışların oluşmasına sebebiyet verebilir. Böyle bir enerjiniz, vaktiniz ya da yaşam stiliniz yok ise daha az hareket, oyun ve ilgi isteyen ırklar da var. Örneğin basık suratlı olarak tabir edilen brachycephalic cins köpekler yüz yapıları gereği zor nefes aldıklarından fazla efor sarfetmemelidirler. Koşuya çıkmak yerine koltukta yayılmayı tercih eden türler de var. Mesela Mastiff, Great Dane, Irish Wolfhound, tabii bu büyük boy köpekler için evinizin de müsait olması önemli.

 

Kural 2 – Sık seyahat ediyor musunuz?

 

Söz konusu seyahatler olduğunda köpek sahiplerinin köpekli ya da köpeksiz tercihlerine göre iyi birer planlama yapması gerekiyor. Gereken durumlarda köpeğinizi emanet edebileceğiniz birkaç adresiniz olmalı. Arkadaşlarınız, ailenizin uygun olmaması halinde listenizde mutlaka en az bir-iki pansiyon ve köpek oteli de bulunmalı. Köpeğinizle örneğin uçak seyahatlerine çıkmayı düşünüyor ya da şehir içinde vapur vb. toplu taşıma kullanmayı istiyorsanız küçük köpeklerin taşımada her zaman avantajlı olduğunu göz önünde bulundurun. 8 kiloya kadar köpekleri taşıma kutusunda kabine alınabiliyor. Orta ve büyük cinsler içinse örneğin vapurda ağızlık takmanız gerekiyor. Dilerseniz köpeğinizle birlikte seyahat için pet nakil ve pet taksi gibi hizmetlerden de istifade edebilirsiniz.

 

Kural 3 – Köpek bakımına ne kadar bütçe ayırabilirsiniz?

 

Her köpek cinsinin, kilosu, cinsi, yemeği, veteriner masrafları, eğitimi, tasması, yıkanma/kuaför gibi harcamalarla, aylık masrafı birbirinden farklıdır. Barınaklardaki köpeklerin önemli bir kısmı masraflarının karşılanamaması nedeniyle sokağa terk edilen hayvanlardan oluşur. Cocker Spaniels, Samoyeds, Bichon Frise gibi cinsler örneğin tüylerinin belirli periyotlarda bakım ve kuaför gerektirir. Büyük köpeklerin mama masrafı fazladır. Border Collie gibi cinslerin frizbi gibi sabit aktivite ve ekipman masrafı olur. Av köpekleri içinse farklı kalemler… Hayvan sahiplenmeden mutlaka bir veterinere ya da köpek sahibi arkadaşlarınıza danışın ve hesabınızı yapın.

 

Kural 4 – Nerede gezdireceksiniz?

 

Bahçeli ev her zaman köpek sahipleri için bir avantaj olsa da yaşadığınız bölgedeki dış alanlar da ihtiyaçlar için önemlidir. Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, yakınınızda tuvalet ihtiyacı dışında yürüyüş yapabileceğiniz, köpeğinizle gezebileceğiniz yeşil ya da trafiksiz alanlar olmalıdır. Hafta sonları merkezden biraz uzaklaşarak ormanlarda uzun yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz, kalan diğer günler içinse şehirde yaşadığınız yere yürüme mesafesinde aktivite planınıza uygun mekanlar belirlemelisiniz.

 

İş, bu birkaç temel kuralla da bitmiyor. İlk kez köpek sahiplenecekseniz, eğitimi kolay bir cins tercih etmek isteyebilirsiniz. Bir çocuğunuz ya da evde zaten beslediğiniz bir hayvanınız varsa hangi köpekler sizin için daha iyi olur, iyice araştırmalı ve sahipleneceğiniz hayvana dair olabilecek tüm bilgileri öğrenmeye çalışmalısınız. Sağlık durumunuzu gözden geçirmelisiniz. Alerjik bir bünyeniz varsa, hypo-allergenic olarak nitelendirilen Terrier, Yorkshire Terrier, Poodle ve Schnauzer gibi cinsleri araştırabilirsiniz. Son olarak, barınak köpeklerinin çoğunda görülen travmatik durumlardan ötürü sahiplenme öncesi ve sonrasında onu mutlu bir hayata adapte etmek için bir veteriner veya eğitmenden yardım almayı ihmal etmeyin.

Category
SATIN ALMA SAHİPLEN