Vakkorama Paper | Hava sahasına “havalı” giriş: Uçur bizi Flyboard
5864
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5864,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Hava sahasına “havalı” giriş: Uçur bizi Flyboard

 

Flyboard, son dönemin en çok dikkat çeken ve deneyimlenmek istenen teknolojilerinden biri.

 

Su altında ve havada itme gücüne sahip, içgüdüsel kullanım denilen IronMan gibi bir vücut dengesiyle çok farklı bir sürüş deneyimi vaat ediyor. Ellerdeki destekler de kayak batonları gibi stabilizasyon sağlıyor.

 

Son birkaç yılda kumsallarda jetski-banana gibi eğlencelerin yerini alan bu teknolojinin yıldızı yüksek isimleri, kendi inşa ettiği hava aracıyla uçmayı hayal eden mucitlerin ve maceraperestler. Tıpkı Guiness rekorlar kitabına kendi hava aracıyla en hızlı uçan insan olarak giren Richard Browning gibi son dönemde jet motorlu Flyboard Air ile adından söz ettiren Fransız mucit Frank Zapata, hız, denge ve su sporları konusunda bir guru, eski bir jet ski şampiyonu.

 

Her ne kadar geçtiğimiz yaz Flyboard’u ile Manş Denizi’ni geçme denemesinde başarısız olsa da, asla vazgeçmeyenlerden. Başarısız olmasında Flyboard’un yüzde üç performansla çalıştırdığını söyleyen Zapata’nın kendi adını taşıyan Zapata Racing şirketinden çıkardığı son ürünü Flyboard Air ile bu başarıyı elde etmesi için makinenin yüzde 99 performansına ihtiyacı olduğunu biliyor ve bu doğrultuda İngiliz Kanalı’nı geçişi gibi denemelerini ve ilklere imza atmayı sürdürüyor.

 

Flyboard Air, plaj eğlencesinde karşınızda çıkan Flyboard’lara benzer özellikte (sualtı hariç) bir araç. Saatte 150 km hıza çıkabilen ve 3000 metreye yükselebilen Flyboard Air’in uçuş süresi 10-12 dakika. 100 kiloya kadar kullanımı elverişli. Yeni teknoloji kaskı sayesinde, hız kadranı otonomi seviyesi gibi bilgiler gözünüzün önünde.

 

Dağıtım, onarım, tahliye ve kurtarma veya markalar aracılığıyla yaratılacak deneyimlerle kısa bir gelecekte yaygınlaşmasına kesin gözüyle bakılan teknoloji için eğitim almak şart çünkü bu güvenli bir sürüş ve hakimiyet için çok iyi bir vücut dengesine sahip olmanız gerekiyor.

 

 

 

Category
LIFESTYLE, SPOR