Vakkorama Paper | Hawaıı: Herkese farklı gülen cennet
4660
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4660,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Hawaii: Herkese farklı gülen cennet


Kuzey Amerika’nın Büyük Okyanus’ta yüzlerce adalardan oluşan tek eyaleti, cennet Hawaii’yi bugüne dek hiç görmediyseniz, 2019 tatil planlarınıza dahil etmeyi düşünün -ulaşım artık çok daha uygun ve kolay. Birbirinden doğa harikası plajları, dağ ve şelale manzaraları, palmiyeleri ve ortamı ile cana yakın ‘Aloha ruhu’nu hangi adalarda deneyimleyeceğiniz tamamen kişisel zevklerinize kalmış. Hawaii mutfağını tatmak, maceraperest bir kaçamak, doğa yürüyüşleri…

 

Başkent Honolulu’nun konumlandığı Oahu, lüks oteller, ananas tarlaları ve Waikiki gibi altın sarısı kumsalları ile popüler bir tatil merkezi aynı zamanda eyaletin en kalabalık, şehirleşme etkisini açık bir şekilde görebildiğiniz ada. Ouha’dan At sırtında ya da ATV ile ulaşabildiğiniz Kualoa Ranch, Jurassic Park, 50 First Dates gibi birçok filmin seti. Alışveriş, yemek, şehir havası ve biraz aksiyon arıyorsanız, Oahu’da bir gece geçirmelisiniz.

 

En büyük ikinci ada Maui’sını birkaç kelimeyle tarif etmek gerekirse şunları sıralayabiliriz. Kahve, çikolata ve dragon fruit, golf, sörf, harika plajlar ve manzara. Maceraperestlerle balayı için gelen çiftleri buluşturması kaçınılmaz. Hawaii volkanik açıdan hareketli bir bölge. Yanardağ hareketiyle bordo renk alan Kaihalulu Kumsalı da bu adada.

 

Yeşil kumsal Papakolea’ya ev sahipliği yapan Big Island, adada yaşayan hayvanları, golf sahaları, siyah-beyaz kumsalları, vadi ormanları ve yağmur ormanlarında yürüyüş, botanik bahçeler ve şelalariyle ünlü. Adanın en sık rastalanan gece programları ise Maunakea’da yıldız seyri ve okyanusta hayalet vatozlarla yüzme. Kohala sahilinde buraya özgü yeşil deniz kaplumbağalarıyla tanışabilirsiniz. Büyük adanın güneyinde bulunan ulusal parkın içinde yer alan Kilauea.

 

Tamamen doğanın içinde inzivaya çekilebileceğiniz Molokai ve yazılım şirketi Oracle’ın kurucusu bilyoner Larry Ellison’ın 300 milyon dolara sahibi olduğu Lanai de ilgi gören adalar arasında.

 

Oahu’dan diğer adalara uçuşlar var. Adaları mavi yolculukla keşfetmek isterseniz, Northern Cruise Line rotasına aldığı Line, Oahu, Maui, Kauai ve Big Island ile dört adada birden vakit geçirebileceğiniz yedi günlük bir deniz seyahati vaat ediyor.

 

Ağustos ayı boyunca pek çok farklı festival düzenleniyor. Hawaii’nin renkli yaşam kültürünün ve koşulsuz sevginin kutlandığı Aloha Festival’ı yakalamak isterseniz, doğru mevsim Eylül.

Category
SEYAHAT & ŞEHİR