Vakkorama Paper | İnsan çağında, bilinçli ‘dünyalı’ tatil
4602
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4602,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE, SAĞLIKLI YAŞAM, SEYAHAT & ŞEHİR

İnsan çağında, bilinçli ‘dünyalı’ tatil

 

 

Seyahatler, konaklama seçenekleri, ilham alınan rotalar ve tatil kavramı daha sürdürülebilir fikirlerin izini sürüyor. Doğal parklar, eco-friendly ve yeşilist konaklama seçenekleri, geniş arazilerde, ormanlarda ya da çöllerde kurulan barınak ve çadırlar, el değmemiş sahillerde kulübeler…

 

 

İnsan Çağında artık tatiller, dünyanın salt kendi güzelliklerinin çevrelediği hatta imkanların sınırlı olduğu ortamlara, insan elinin daha az değdiği yerlere, lüks değil bohem, farkındalığı yüksek destinasyonlara yöneliyor. Bee + Hive, sürdürülebilir seyahat özelinde bir uygulama. Dünya çapında, Conde Nast Johansens 2019 kazananı, Brezilya, Bahia’daki Casa dos Arandis gibi organik, yeşil sertifikalı ve uzun konaklamak isteyeceğiniz konaklama ya da birkaç saatlik maceralar için önünüze onlarca seçenek sunuyor.

 

 

Sürdürülebilir seyahat ve tatil kavramı yaygınlaşırken, İnsan Çağı’nda İklim değişikliği gibi sorunların yarattığı tahribat nedeniyle haritadan/uydu görüntülerinden silinmesi muhtemel yerler de bir süredir dünyanın seyahat trafiğini etkiliyor. Dünyadaki en büyük yağmur ormanı olan Brezilya Amazon yağmur ormanları, risk altındaki bölgeler arasında. Grand Canyon, madencilik ve turizm nedeniyle Amerika’nın en güvensiz on bir tarihi site alanından biri olarak gösteriliyor. Yüz yıl sonrasına dek hesaplanan bir takvimde yeryüzünden silinmesi muhtemel yerler arasında suların yükselmesi nedeniyle Maldivler ve Venedik; tekne trafiği ve balık avı nedeniyle The Great Barrier Reef, parçaların satılması, aşınma ve erozyon tehdidi altındaki Giza Piramitleri ve Çin Seddi de var. Verimliliğini yitiren Bordeaux Bağları, Peru’daki Machu Picchu geçtiğimiz 150 yıldır global ısınma nedeniyle eriyerek yok olma riski taşıyan, kuzey ışıkları fotoğrafları ile ünlü Kanada Alberta’daki Athabasca Buzulu, Ernest Hemingway’in hikayesiyle nam salan Tanzanya’daki karlı Kilimanjaro Dağı da giderek uzayan listede yer alan lokasyonlardan birkaçı.

 

 

Bu yıl İnsan Çağı kavramını daha kapsamlı bir bakışla İstanbul Bienali’nde konuşacağız. Teması Yedinci Kıta olarak açıklanan ve dünyanın insan eliyle dönüşümünü masaya yatıracak olan 16. İstanbul Bienali’nin bir de sözlüğü var. İncelemek için tıklayın.