Vakkorama Paper | Jay Z & Beyonce çiftinden yeşil çağrı
4254
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4254,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Jay Z & Beyonce çiftinden yeşil çağrı

 

Müzik dünyasının en popüler çiftlerinden Jay Z & Beyoncé ikilisi, dünya çapında giderek yaygınlaşan vegan hareketine taze kan getirecek “yeşil” fikirleriyle şu sıralar gündemde. Çiftin yakın takipçilerindenseniz, özellikle de çocuk sahibi olduktan sonra Beyoncé ve Jay Z ikilisinin daha sağlıklı bir yaşam için hayatlarında değişikliklere gittiklerinden haberdarsınızdır. Jay Z bundan bundan birkaç yıl önce, life and times blogunda 44 yaşına basarken beslenme düzenini komple değiştirmek üzere olduğunu ve Beyonce’nin de kendisine bu yolda eşlik edeceğini açıklamıştı. Popüler çift kısa bir süre içinde bu vegan (ve leziz!) yaşamı sahiplenmekle kalmadı, programa ortak oldular.

 

Jay Z ve Beyonce ikilisinin uyguladığı, 22 günlük bitki bazlı bir programla vegan beslenmeye geçişi mümkün kılan, kişisel koçları ve arkadaşları Marco Borges’in kurucusu olduğu 22 Days Nutrition programı adını ve metodolojisini psikolojide bir alışkanlığınızı değiştirmek ya da bir alışkanlıktan tamamen kurtulmak için başvurulan 21 gün kuralından alıyor.

 

22 Days Nutrition programı dahilinde Marco Borges’in çıkardığı son kitap “The Greenprint: Plant Based Diet, Best Body, Better World”ün tanıtımını üstlenen Jay Z ve Beyoncé, bu felsefeyi beslenmeden yaşamın diğer alanlarına yaygınlaştırmak üzere kolları sıvadı ve hayranlarına açık çağrı yaptılar. Ünlü çift, The Greenprint felsefesine ayak uydurarak beslenme şeklini değiştiren bir hayranlarını ömür boyu verecekleri konserlerde ücretsiz ağırlayacak. Tek şartları günde iki öğün bitki bazlı beslenmeniz ve etsiz Pazartesi’ye geçiş yapmanız. Yarışma 30 yaşını geçmemiş her ABD vatandaşının katılımına açık olsa da etkisinin bunun çok ötesinde olacağı tahmin ediliyor. Sadece Beyoncé’nin Instagram’da 120 milyonun üzerinde takipçisi var.

 

The Green Print projesi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Projenin interaktif websitesinde, bitki bazlı beslenmeyle çevre üzerinde (su tasarrufu, karbon ayak izinin azalması, havaya ve ağaçlara faydası gibi) nasıl iyileştirici etkiler görebileceğinize dair bilgiler var.

 

Her yıl veganlığa terfi edenlerin sayısı artıyor. Veganlıkta 30 yılı deviren isimler arasında, 1996 yılında çıkardığı Animal Rights albümü, New York’ta açtığı vegan kafe TeaNY ile Moby var. Ve elbette Morrissey, hatırlarsınız, Moz bundan 10 yıl önce Coachella sahnesini “burası yanık et kokuyor” diyerek terk etmişti. Geçtiğimiz yıl Will.I.AM gibi pek çok ünlü isim daha bu yeşil harekete katıldı. Ünlü veganlar listesinde müzik dünyasından Madonna, Jared Letto, Jennifer Lopez, Anthony Kiedis, Thom Yorke, Ariana Grande, Sia, Stevie Wonder ve beyazperdeden Jessica Chastain, Ronney Mara, James Cameron, Brad Pitt gibi pek çok isim var. Hatta PETA her yıl veganlığı benimseyen ünlüleri ve öncü rol modellerini Most Beatiful Vegan Celebrities ile ödüllendiriyor. 2018’in en iyileri Benedict Cumberbatch ve Ava DuVernay seçildi.

 

Category
V/PLAY-MÜZİK