Vakkorama Paper | Kedilerde gözle muayene: Dikkat
5403
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5403,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SATIN ALMA SAHİPLEN

Kedilerde gözle muayene: Dikkat

 

Kediniz normalden fazla kaşınıyorsa, pul pul döküntü ya da kuru cilt gözlemliyorsanız, bunun arkasında gıda hassasiyetinden parazitlere farklı nedenler olabilir. İdeal olarak kedinizin tüyleri kabarık olmalı, onu sevdiğinizde yumuşak ve pürüzsüz bir his vermeli. Kedinizin kaşıntı durumunu ve kendini yalama/temizleme alışkanlıklarını düzenli aralıklarla takip edin. Her zamankine kıyasla azalma ya da çoğalma olduğunu tespit etmeniz halinde mutlaka veterinerinize danışın.

 

Kedinizin burnu, size onun sağlığı hakkında önemli bilgiler aktarır. Gün içinde bazen kuru bazen ıslak olması normaldir ancak burnunda çatlaklar varsa, yara kabukları görüyorsanız ya da aksi bir durumda, sağlıklıyken berrak olması gereken sümüğü kabarcıklı ve koyuysa, veteriner randevusu önem kazanır.

 

Ağız ve göz etrafında sararma ya da kararma, vücutta atma, gergin kaslar, vücudun belli bir yöne doğru çekmesi, tüylerde bölgesel döküntü ve kronik kaşınma, yalama gibi belirtilerin de takipçisi olun.

 

Kedinizin çiş ve kakası da takip etmeniz gereken konuların başında geliyor. Tuvaletini sık temizleyerek kontrol mekanizmanızı sağlamlaştırabilirsiniz. Sağlıklı bir kedinin dışkısı tonu değişse de kahverengidir, fazla sert ya da fazla yumuşak değildir, kesif bir kokusu yoktur. Eğer bunlarda bir farklılık gözlemliyorsanız, çözümü veterinerinizde aramanız en doğrusu.