Vakkorama Paper | Köpeğinizi tıraş ettirmeden bilmeniz gerekenler
5498
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5498,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SATIN ALMA SAHİPLEN

Köpeğinizi tıraş ettirmeden bilmeniz gerekenler


Havaların ısınmasıyla birlikte evcil dostlarımız da kış tüylerinden hafiflemeye başlıyor. Peki tıraş her ırk ve cins için uygulanılabilir bir iyilik mi, yoksa zararlı mı? Köpeklerde tıraş hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık. Okumadan pet grooming konusuna balıklama atlamayın!

 

Her köpek tıraşa uygun değildir. Köpeğinizin yaşı, ırkı kadar hangi mevsimin tıraşa uygun olduğunu veterinerinize danışmalısınız. Köpeğinizde yeni tüylerin çıkmaya başladığı dönemde tıraş yaptırmanız halinde insanlarda da rastlanan saçkıran gibi kronik döküntü sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yaz ayında örneğin, tıraş yaptırmamalısınız. Alerjik ve hassas cilt yapısına sahip köpeklerde tıraş zararlı olabilir. Bazı cinsler ise tıraş için aslında uygun değildir.

 

Burada ayrım single-coated ve double-coated cinsler arasında yapılır. Poodle, Bichon Frise, Afghan Hound, Portuguese Water Dog, Puli ve Komondor en çok tüy bakımı isteyen ve tıraşı gerekli cinsler arasındadır. Double-coated cinsler ise tıraşı aslında doğası gereği önerilmeyen, tıraş edilmesi gerektiğinde de dikkat edilmesi gereken ırklar arasında geçer. Golden Retriever, Pomeranian’s, Chow, Huskie, Labrador, German Shepherd gibi. Bu ırklarda tıraş kürklerin ve tüylerin kalitesini etkiler. Yaz aylarında tıraş ettirmek sanıldığının aksine onları daha serin tutmaya yardımcı olmaz. Deri hastalıklarına yol açabilir.

 

Köpekler sık sık yıkanmaz ve tıraş edilmez. Köpekler suyla ve beyaz sirkeyle temizlenebilir ancak şampuan ile sık yıkanmamalıdır. Hem vücut ısıları hem de derileri için koruyucu nitelikteki doğal yağlar ve kürkleri için sağlıksızdır. İnsanlar için üretilen şampuanların (bebek şampuanları dahil) ph değeri köpeklerin derileri için uygun değildir.

 

Köpeğinizi tıraş edecek kişi, geçmiş ameliyat, kronik rahatsızlıklar konusunda bilgilendirilmelidir.

 

Tıraş esnasında ona eşlik edin Köpeklerinizi tıraş edecek kişiyi davranışları konusunda bilgilendirin. İlk tıraşında ya yıkamasında bu hizmeti ilk kez götürdüğünüz bir yerden, henüz tanışmadığı kişilerden alacaksanız mutlaka kendisine eşlik edin, yanında olun. Böylelikle kendisini daha güvende ve rahat hissetmesini sağlarsınız.