Vakkorama Paper | Köpekleri evde nasıl oyalamalı?
5579
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5579,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Köpekleri evde nasıl oyalamalı?

 

Ev köpeklere “fazla” geliyor şu sıralar… Kediler de benzer şekilde hayatlarımızda bir “tuhaflık” olduğunun farkında. Özetle evcil dostlarımızın yaşadığımız istisnai “ev içi” durumdan etkilenmemeleri kaçınılmaz.

 

Köpeklerin mutluluk ve huzur seviyesini belirleyen üç temel konu, fiziksel egzersiz, çevre ve sosyal etkileşimdir. Covid-19’un neden olduğu eve sıkışıp kalma durumu haliyle köpeklerin fiziksel ve zihinsel sağlığını etkiliyor. Dışarıyla temas ve fiziksel egzersizin azalması, koku alma duyusunun verdiği keşif gibi pek çok özgürlüğü sınırlıyor. Evde her gün yapacağınız bir dizi etkinlikle onları daha mutlu kılabilir ve aktif bir gün geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Şimdi evde, onlarla daha çok vakit geçirme zamanı. Özellikle de evde köpeklerle çalışma ortamınızı paylaşmaya alışık değilseniz, önerilerimize kulak verin.

 

1- Her gün en az yarım saat oyun

Oyun, köpeklerin fiziksel egzersizlerini yapabilmesi için harika bir yol. En az 15’er dakikadan iki seans olmak üzere her gün için oyun zamanları belirleyin. Oyunun türünü sahip olduğunuz alanı hesaba katarak, evde geliştireceğiniz oyun fikirleriyle hayata geçirebilirsiniz. Top, at-getir gibi klasik oyunların yanı sıra saklambaç, yiyecek avı (bir odanın içine farklı gizli yerlere köpeğiniz görmeden ödüller bırakın, komutunuzla odada onu keyifli bir ava çağırın. İsmini, kokusunu bildiği bi oyuncağı saklayın ve onu bulması için köpeğinizi teşvik edin. Haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

 

2- Eğitim ve trick çalışın

Emin olun, sizlerle daha çok vakit geçiriyor olmaktan mutlu olsalar da yaşamlarımızda bir tuhaflık olduğunun farkındalar. Adaptasyonlarını kolaylaştırmak ve stres faktörünü hafifletmek için olumsuz, sabırsız ve anlayışsız tavırlar sergilemekten kaçının. Köpeklerde de stres kaynaklık pek çok hastalık olabildiğini unutmayın. Ailenizin bir ferdi olarak köpek dostunuzun da bu dönemi pozitif geçirmesine yardımcı olun. Sosyal etkileşiminizi güçlendirmek için evde onlarla daha fazla “eğitim zamanı” geçirin.
Yardımcı birkaç app’e ne dersiniz? Sizi şu linke alalım.

 

3- Protein yüklemesine dikkat!
Onlar da bizim gibi ev içi durumun getirdiği mecburi hareketsizlik nedeniyle kilo alma ve yağlanma riski taşıyor. Beslenmelerine dikkat ederek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Öğünlerini daha uzun sürede yiyebilmelerini sağlayan oyuncaklı, bölmeli mama kaplarından edinebilirsiniz.

 

Tahılsız mamaları tercih ediyorsanız, yüksek protein oranlarına sahip olan bu mama türü için öğün gramajlarını düşürmenizi ve mümkünse daha sebze ve tahıl ağırlıklı beslemenizi öneririz. Köpeklerdeki bağırsak yapısı nedeniyle beslenme biçiminin, tercih edilen mamaların sık değiştirilmemesi tavsiye edilir. İshal, hazımsızlık, kusma vb. sorunlarla karşılaşmamak ve ev içi konumda köpeğinizin en doğru şekilde beslenebilmesi için veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin.

 

4- Empati kurun

Bu günlerde evcil hayvanlarımız için daha sabırlı olmamız gerekiyor. Onlar neler olduğunu anlayamazken ve rutinleri ansızın değişmişken, kimi zamanlarda gergin tavırlar göstermeleri çok normaldir. Sokak hayvanları ve barınaklardaki hayvanları da lütfen unutmayın! Yemek yardımınızı esirgemeyin. İmkanınız varsa sahiplendirin, geçici olarak evinizi açın.

 

 

5- Köpekler mesaide: Top değil, toplantı!
Call’lar sırasında denk geldiğimiz havlamalar, benle ilgilen mesaj kaygılı masa üstüne çıkarılan oyuncaklar ve dahası… Artık onlar da mesailerimizin bir parçası.

 

Evde olsanız da mesai sürenizin onlarla oyun değil kendi işleriniz için olduğunu köpeğinize “öğretmelisiniz.” Mesai saatleriniz dahilinde köpekleriniz için de ufak molalar vermeyi unutmayın.

 

Eğitim, trick, yiyecek avı, top gibi yukarıda saydığımız fiziksel ve zihinsel aktiviteleri uygulayabilirsiniz. Aktiviteler için zamanlamaları hem köpeğinizin enerjisini hem de günlük programınızı gözeterek belirleyin. Ve köpeğinize bu molaların bitişini işaret edin bir komut öğretin. “Oyun bitti, geç yerine” komutunu öğretebilirsiniz örneğin. Bir oyuncak belirleyerek ya da oyalanabilecekleri bir kemik ile yerine geçtiğinde ödüllendirebilirsiniz.

 

İmkanınız varsa gün içerisinde tuvalet için çıktığınız kısa yürüyüşlerinizin sayısını artırın.

Category
SATIN ALMA SAHİPLEN