Vakkorama Paper | Kulübe katılın: Plastiksiz bir Dünya
5869
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5869,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Kulübe katılın: Plastiksiz bir Dünya

 

Yeryüzü plastik bağımlılığımız nedeniyle korkutucu rakamlarla karşı karşıya.

 

Sadece Türkiye’nin günlük plastik atığının 150 tonun üzerinde olduğunu biliyor muydunuz?

 

Eve taşıdığımız onlarca gereksiz plastik alışkanlığını değiştirme zamanı.
Daha geç olmadan içinde yaşadığımız bu plastik çöplüğün farkına varmak zorundayız. Doğada yok olması mümkün olmayan ve geridönüşüm tesislerine ulaşamadan çöplüklerde ve denizlerde biriken plastic 80’lerin sonundan bu yana küresel bir sorun. Birikmeyle Bu gidişata bir dur demek için milyonları bir araya getiren #PlasticFreeJuly iyileşme için küresel bir çağrı ve hareket.

 

Nereden başlamalı, ne yapmalı?1- Plastiğin kolaya kaçılan kötü bir alışkanlık olduğunun farkına varın. 21 günlük bir plan hayata geçirin.

 

2- Tek kullanımlık bardak, şişe, plastik pipet kullanmayın. Cam/çelik termos, taşınmada kolaylık sağlayan ve kırılmayan emaye bardak, bambu pipet gibi doğal seçeneklere yönelin.

 

3- Alışverişleriniz veya bir şey taşımak için çantanızda, arabanızda bez ve file çanta bulundurun, plastik poşet satın almayın.

 

4- Kendinize yeni challenge’lar koyun. #PlasticFreeJuly hareketinin websitesine kaydolursanız size aylık challenge’lar konusunda maillerle destek olmaya hazırlar.

 

5- Buzdolabı poşetleri ve streç film gibi muhafaza seçeneklerinde doğal ve geridönüşüm malzemeler tercih edin.

 

6- Plastik kaplar yerine cam kavanozları ve seramik kaplara geçin.

 

7- Deterjan ve kozmetik ürünlerindeki ambalaj kullanımlarına dikkat edin. Plastik kullanımını azaltan sorumluluk sahibi markaları araştırın. Ev yapımı doğal temizleyiciler ve refill paketlere yönelin.

 

#PlasticFreeJuly hareketinin 177 ülkeden 250 milyonun üzerinde tüketiciye doğadostu seçeneklere yönelmek, erişmek. atıksız bir yaşama geçiş konusunda ilham veren ve bilinçlendiren websitesini sık kullanılanlarınıza ekleyin.: https://www.plasticfreejuly.org/

 

 

Plastiksiz bir yaşamda ileri seviyelere nasıl geçilir? Okullarda, yaşadığınız binada, iş yerinde veya parçası olduğunuz toplum ve gruplar içinde atabileceğiniz adımlar nelerdir gibi sorularınız için de kılavuz niteliğinde sürdürülebilir bir kaynak.

 

Meraklısına: The Zero Waste Guide’ı takip ediyor musunuz?

 

Sıfır atık yaşam biçimine dair müthiş basit fikirler ve tüyolar derleyen hesabı keşfetmek için tıklayın.

 

Category
V/LOVE