Vakkorama Paper | MasterPlan: Geleceğin Şehri ve 2050 Vizyonu
6508
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6508,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SEYAHAT & ŞEHİR

MasterPlan: Geleceğin Şehri ve 2050 Vizyonu

 

Tarih boyunca insanlık hep şehirlerin geleceğini hayal etti. Venedik’in model şehri Palmanova’dan, Frank Lloyd Wright’ın Broadacre City’sine, Le Corbusier’in Radiant şehir planından Hollanda’nın Nefes Alan Şehir 2050 Vizyonu’na, geleceğin şehir algısına dair bizi heyecanlandıran ve düşündüren fikirler ve hayal gücünün şehircilik yansımaları burada…

 

Yıllar boyunca vizyoner mimarlar ve sanatçılar, daha yaşanılabilir şehirleri hayal ettiler, tasarladılar ve bu değişim için adımlar attılar. Şehir planlama için yeni yaklaşımlar her dönem eskisinin de üstüne koyarak gelişti ve bu alanda en güncel girişimlerden biri Hollandalı yetkililerin 2018’de duyurdukları “geleceğin şehri” oldu. İklim değişikliği, biyoçeşitlilik ve doğal kaynaklar konularındaki endişe verici gelişmelere, şehirlerin nasıl tepki vermesi gerektiği fikrinden yola çıkılarak tasarlanan Nefes Alan Şehir 2050 Vizyonu ve fikirlerin geliştiricisi firma VenhoevenCS, bu tasarıyı ortaya atarken geçmiş örneklerden besleniyor.

 

Özellikle Le Corbusier’in Radiant şehir planını bir pusula gibi kullanan VenhoevenCS, oradaki “şehrin yaşayan bir makine” gibi tasarlanması fikrini ve yeşillendirme çalışmalarını hatırlatıyor. Yağmur suyunu toplayan ve değerlendiren sistemler, çatıların ve bina yüzeylerinin yeşillendirilerek inşaatlarla kaybedilen yeşil alanları geri kazanma gibi fikirler geleceğin şehir planlarında ön planda.

 

Önem taşıyan bir diğer unsur da bölgelendirme ve imar çalışmaları. VenhoevenCS’in tanıttığı tasarımlar, şehirlerde tarımcılığın artırılmasını hedefleyen ve şehri bölgelere ayırma konusunda ekosistemin devamlılığını gözeten metodlar geliştiriyor. Trafiğin azaltılıp şehir sakinlerini yürüme mesafeleri içinde tutacak modeller ve mahallelerin ekonomilerini kendi içlerinde döndürebilecekleri gelişmeler de geleceğin şehirleri konuşulurken önem kazanan maddeler.