Vakkorama Paper | Meatless Monday! Vegan kasaplar, “etsiz” et tadında protein köfteleri
6506
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6506,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Meatless Monday! Vegan kasaplar, “etsiz” et tadında protein köfteleri

 

Etsiz Pazartesi, neredeyse 10 yıldır devam eden bir hareket. En azından haftanın bir gününü etsiz geçirmemizi sağlayan bir gelecek fikriydi ilk sahiplenilen, ancak şimdilerde dünyanın bundan çok daha fazlasına ihtiyacı var. Bu nedenle İstanbul dahil pek çok şehirde vegan “kasap”lar açılıyor ve soya gibi diğer malzemelerle birlikte et tadında etsiz ürünler üretiliyor. Harekete dahil olmak için bilmeniz gereken adresler, tarifler ve daha fazlasını listeledik.

 

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında, Dünya Vegan Günü’nde açılan Birleşik Krallık’ın ilk vegan kasabı Rudy’s Vegan Butcher, bitki bazlı et alternatifleriyle ilgiyi toplamıştı. Özellikle sosyal medyada bir dalga gibi yayılan açılış haberiyle siparişler akın akın geldi ve aslında dünyanın vegan kasaplara olan ihtiyacı bir kez daha görüldü. Türkiye de dünyada günden güne yaygınlaşan bu akıma ayak uydurdu ve Kadıköy’de açılan Limonita ile ilk vegan kasabına kavuştu.

 

Limonita’nın işletmecilerinden Deniz Yoldaç Yalçın, veganlığın hem sağlık hem de etik nedenlerle artarak tercih edildiğini anlatırken özellikle pandeminin etkisiyle doğaya dönen insanlarda bir farkındalık oluştuğunu belirtiyor. Ve belki de kasabı açma motivasyonlarını açıklarken, veganlığın geleceği noktayı da en anlaşılır dille işaret ediyor: “Kasabı açarken hayalimiz, bir annenin karnıyarık tepsisine girebilmekti. Bunu başarmak istiyoruz en başta.”