Vakkorama Paper | Mesafeli tatil, yeni seyahatler nasıl olacak?
5780
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5780,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Mesafeli tatil, yeni seyahatler nasıl olacak?

 

Her gün Koronavirüs’ün ardından yaşama nasıl döneceksiniz, karantinadan çıktığınızda ilk ne yapmak istiyorsunuz gibi başlıklarda yapılan yüzlerce anketin değişmeyen yanıtlarından biri mutlaka seyahat etmek ve tatille ilgili. Almanya’nın 15 Haziran itibariyle sınırlarını Avusturya, İsviçre ve Fransa’ya açacağını duyurmasıyla Avrupa’da hareketlenme başladı.

 

Peki gerçekten nasıl olacak? Otelde konaklama, plajlar… Yeni normal ve adaptasyona dair son gelişmeleri derledik.

 

Uçuşlarda sosyal mesafeyi gözetecek şekilde boşluklu oturma düzeni gibi global standartların yanı sıra seyahat edilen ve hareket edilen ülkelerin mevcut durumlarına göre tedbirler ve uygulamalar hayata geçiriliyor. Türk Hava Yolları’nın websitesinden anlık bilgi takibi yapabilirsiniz.

 

Otellerin yeni normale uygun standartlarda açılması için bir sertifikasyon sistemi geliştirildi. Sertifika üzerinde yer alan barkodu okutarak check-in yaptığımız otelin Koronavirüs’e karşı aldığı tedbirleri ve denetleme sonuçlarını görüntüleyebileceğiz. Açık büfe servis veren otellerde bu gelenek sürecek ancak tabakları tepeleme doldurma özgürlüğü ortadan kalkacak gibi görünüyor. Servis kaşıkları müşterilere verilmeyecek, istediğiniz yemeği personel tabağına yerleştirecek.

 

Plajlarda 1,8 – 2 metre sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması zorunlu. Kimi ülkelerde daha uzun, beş-altı metrelik aralıklarla yerleşimlerden söz ediliyor. Check-out’un ardından odalar 4-8 saat arayla havalandırılacak. Çarşaf havlular tek kullanımlık olacak. Uzmanların kontrolü altında olması şartıyla ortak kullanım alanlarında ve odalarda ultraviyole dezenfektasyon yapılacak. Çalışanların sağlığı belirli periyotlarla takip edilecek, her hizmetin ardından dezenfektasyon molaları verilecek.

 

Araba yolculuklarını sevenlerdenseniz ve bu yaza da kısa da olsa bir road-trip sığdırmak istiyorsanız komşu ülkelerin Kapıkule ve İpsala karayolu gümrük kapılarında kurulacak test merkezlerinde kontrolden geçmeniz gerektiğini unutmayın.

 

Pek çoğumuzun aklında şu soru var: Bu yaz Yunanistan’a gidebilecek miyiz?
Salgından çok hafif etkilense de ülkeye halen seyahat izni olmadan giriş yapılamıyor. Yunanistan Temmuz’dan itibaren turizm sezonunu açmaya hazırlanırken plajda şezlonglar arası mesafe, yemek servislerinin nasıl olması gerektiği ve housekeeping’in odalara giriş çıkışı gibi önemli başlıklar ve uygulamalar tartışılıyor.

 

İtalya gibi İspanya’da da pandeminin bedeli ağır oldu. Halen test, tedavi ve iyileşme sürecinde olan ülkeye seyahat yasağı sürse de birtakım tedbirlerde hafifleme dönemine girildi. Çok sıkı kontrol ve standartlarla belirli bölgelerde otellerin faaliyet göstermesi beklenirken, hava yolları Haziran itibariyle başlayacakları uçuşlarda Koronavirüsünden en az etkilenen Mallorca’nın Belear adaları gibi turistik bölgeleri şimdiden tarifesine aldı.

 

Bu yıl iç turizme ağırlık vereceğinin sinyallerini veren İtalya’da halen bölgeler arası seyahat sınırlaması devam ediyor. Yurt dışından gelecekler içinse seyahat yasağının kaldırılması şu an için sözkonusu değil. Güney’de salgından en az etkilenen bölgelerden Tirol’da otellerin sınırlı kapasiteyle iç turizme hizmet vermesi planlaıyor. Şezlonglar arası mesafe için beş metre aralık bırakılması tartışılıyor; dezenfektasyon ve rezervasyonla plajlara giriş gibi tedbirler de gündemde.

 

Alpler’in “şovalyesi” Avusturya bu yaz doğal manzaralara sahip göl ve dağda konaklama seçenekleriyle detox tatilleri için sınırlı kapasiteyle de olsa 15 Haziran itibariyle hizmet vermeyi sürdüreceğini duyurdu. Müze, teleferik, eğlence parkı, saraylar önümüzdeki günlerde açılıyor, restoranlar ve kafeler Mayıs ortasından beri açık.

 

Upuzun sahilleri ve özel koylarıyla Hırvatistan’da da tedbirler hafifletiliyor. Sınırlarını Avrupa ülkelerine ve turizme açmaya hazırlanıyor.

 

Fransa henüz kültürel faaliyetler için sokağa ve kapalı alanlarda karşılaşmalara hazır olmasa da (Louvre, Eiffel gibi Paris’in kült kültür durakları sonbahara kadar kapalı.) deniz-güneş sefasına göz kırpıyor. Atlantik ve Akdeniz kıyıları açılmaya başladı. Bazı plajlara yüzmek ve balık tutmak için girilebiliyor. Korsika Adası’nda ise seyahat yasağı sürüyor. Kafe ve restoranlar salgının az etkilediği bölgelerde 2 Haziran itibariyle açılacak.

Category
LIFESTYLE, SEYAHAT & ŞEHİR