Vakkorama Paper | Modada Yeni Ufuklar
5306
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5306,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
MODA

Modada Yeni Ufuklar

 

Tasarım dünyası geleceğini geridönüşüm/organik ve daha önce hiç kumaş olabileceği akla gelmemiş malzemeler ve üç boyutlu printer’lar ve kalemlerle şekillendiriyor. Moda tasarımcısı Seiran Tsuno’nun 75 yaşındaki büyükannesinden, Şaman kökenlerinden ilham alarak tasarladığı, neon parçalardan oluşan Wandering Spirits, sadece üçboyutlu kalemden çıkma bir koleksiyon. Her bir tasarımın bir haftada tamamlandığı koleksiyonuyla şu sıralar gündemdeki isimlerden Tsuno, 2018 yılında Vogue Italia’nın düzenlediği moda yarışmasında tek Japon finalist seçilmiş, yükselişe geçeceğinin sinyallerini vermişti. Son olarak Sevdaliza, Tsuno’nun imzasını taşayan ‘hayalet kafes’lerden birini sahneye taşıdı. Tsuno’nun tasarımlarındaki en büyük motivasyonu, dünyayla görünmeyen dünyalarla iletişim kurmak olmuş.

 

İşlerini şuradan takibe alabilirsiniz.

 

3B kalemlerin yanı sıra gözümüz, daha önce hiç kumaş olabileceği hiç akla gelmemiş malzemeleri tasarımlarına malzeme edinenlerde. Yeni nesil tasarımcıların mezuniyet sergilerinde, yeni ufuklar açan projelerinde artık muz liflerinin, sentetik örümcek ipeğinin, kuru yaprakların giysi, mobilya tasarımlarına dönüşmüş hallerini görmek mümkün. New Yorklu tasarımcı Charlotte McCurdy, ‘Ancient Sunlight’ adını verdiği son olarak mezuniyet projesinde, suya dayanıklı alg ve biyoplastik malzemelerden üretilmiş bir yağmurluk tasarladı. Endüstriyel tasarımcı Simon Kern, Beleaf Chair’de sıkıştırılmış kuru yapraklardan bir oturma düzeneği yaptı. İsviçreli bir marka olan Qwstion ise yenilenebilir kaynakların izini süren bir marka olarak, Filipinler’deki muz yapraklarından elde edilen lifler kullanarak yüzde yüz doğal çantalar tasarlıyor. Kahve atıklarından sneaker, sentetik örümcek ağlarından bir mont, gelecek bu gibi tamlamaların çeşitliliği üzerine kurulu. Hayal etmesi bile heyecan verici, öyle değil mi?