Vakkorama Paper | Muhteşem Detaylar: Yakın Planda ‘Son Akşam Yemeği’
5839
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5839,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Muhteşem Detaylar: Yakın Planda ‘Son Akşam Yemeği’

 

Leonardo Da Vinci’nin, Milano’daki Santa Maria delle Grazie Kilise ve Manastırı’nın duvarına resmettiği klasik eseri ‘The Last Supper’, Google ve Royal Academy aracılığıyla dijital olarak artık mercek altında.

 

Da Vinci, sanat tarihinin şüphesiz en ünlü resimlerinden ‘Son Akşam Yemeği’ni 1495-1498 yıllarında İtalya’nın Milano şehrinde Santa Mara Della Grazie adlı bir manastırın yemek salonunun duvarına resmetti. 4.5 metreye 8.8 metre boyutlarındaki eserin bulunduğu duvar, yıllar içerisinde mutfaktan gelen sıcak hava manastırın altından geçen su kanalları nedeniyle nemlenir ve yosun tutmaya başlar. Hemen altına bir kapı yapılıp havalandırılmaya çalışılmış olsa da bu çözüm ilerleyen bozulmanın önüne geçilmesinde yeterli olmaz. Öte yandan yapılan kapı nedeniyle çizimdeki bazı yerler yok olur.

 

The Royal Academy of Arts ve Google Arts and Culture işbirliğiyle 200’den fazla eserini dijitalleştiren Royal Academy, aralarından yirmi tanesini ultra yüksek çözünürlüklü hale getirdi. Da Vinci’nin öğrencilerinden Giampietrino’nun kopyasını yaptığı ‘Son Akşam Yemeği’ de bunlardan biri.

 

Çizimin yüksek çözünürlüklü dijital hali sayesinde en küçük detaylar bile artık rahatça görülebiliyor.

 

Meraklısına: Artırılmış gerçeklik sayesinde zamanla kaybolan İsa’nın ayağından Judas’ın döktüğü tuza kadar her detayı buradan inceleyebilirsiniz.

Category
V/LOVE