Vakkorama Paper | NASA’dan Uzay Günlükleri: Güneş Yakın Planda
5860
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5860,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

NASA’dan Uzay Günlükleri: Güneş Yakın Planda

 

 

NASA 2010’dan güneşi yakınplana alan görüntüleme projesi kapsamında, bu yana 400 milyonun üzerinde yüksek çözünürlüklü fotoğraf arşivledi. Data olarak karşılığı 20 milyon gigabayt olan bu fotoğraf verisi, NASA’da sayısız yeni keşfin yolunu açacak bir araştırma dosyası.

 

Corona olarak adlandırılan güneşin atmosferini görüntülemek için 17.1 nanometre dalga boyunda çekimler gerçekleştirildi.

 

Yüzeyde meydana gelen patlamaların yanı sıra tutulmaların sebebiyet verdiği tamamen karanlık fotoğraflar, NASA’ya bağlı Güneş Dinamikleri Gözlemevi’nin (SDO-Solar Dynamics Observatory) tarafından gerçekleştirilen araştırmanın önemli parçalarını oluşturuyor.

 

Bu kapsamlı fotoğraf verisi, bir başka deyişle Güneş’in 10 yılı 61 dakikalık bir film ile yayında.

 

Videonun her bir saniyesi bir günde çekilen fotoğraflarla oluşturuldu. 2 Haziran 2010’da çekilen ilk kareyle açılan videonun son karesi 2 Haziran 2020’de kaydedildi.

 

 

 

Category
TEKNOLOJİ