Vakkorama Paper | Nobel’e giriş yaptı: Kara Delik, Bilim ve Büyülü Gizem
6126
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6126,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Nobel’e giriş yaptı: Kara Delik, Bilim ve Büyülü Gizem


En büyük gizemlerden Kara Delik, Nobel Ödülleri’nin ana gündemiydi bu hafta. Kara Delik üzerine çalışmalarına hayatını adıyan üç bilim insanı Fizik Nobeliyle ödüllendirildi. İçine aldığı her şeyi yutan kara delikle yakınlaşmamız Interstellar filmiyle olmuştu. Bilim dünyasının yakın markajında olan kara delikler, Einstein’in Genel Görelilik kuramında yer alan uzay-zaman dokusunu sonsuz bir sarmal şekilde büker. Bir cismin kütlesi ne kadar büyükse uzay-zaman da o kadar bükülür ve diğer cisimler bu sarmal içinde hareket eder, kara delikler oluşur.

 

2020 Nobel Fizik Ödülü, kara delik oluşumunun görelilik teorisi üzerine keşfiyle tanınan İngiliz matematikçi, fizikçisi ve bilim felsefecisi Roger Penrose ile kainatın, Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki kara deliğin keşfine yönelik çalışmalarıyla çığır açan Alman astrofizikçi Reinhard Genzel ve Amerikalı gök bilimci Andrea Ghez’in oldu. Andrea ,1901’den bu yana 1903 Marie Curie, 1963 Maria Goeppert-Mayer ve 2018’de Dana Strickland’ın ardından ödülü kazanan dünya tarihindeki dördüncü Nobel ödüllü kadın oldu.

 

Einstein teorisine katkısıyla ünlenen Penrose 1965’te Einstein’in ölümünden on yıl kadar bir süre sonra kaleme aldığı makalede, kara deliklerin varlığını ispatlamış; kara deliklerin doğanın bilinen yasalarının işlevinin geçerli olmadığı bir tekillik içinde olduklarını tanımlamıştı.

 

Genzel ve Ghez ise yıldız hareketleri ve devinimleri üzerine yaptıkları uzun araştırmalar sonucu bu bölgede yıldızların görünmemesinin sebebinin çok çok ağır bir kültenin çekim etkisinde olduklarını ortaya çıkardı -Güneş’ten 4 milyon kat daha güçlü bir çekimden söz ediyoruz. Bu kütlenin “supermassive black hole” yani bir super-dev kara delik olduğunu ispat ettiler.

 

Nobel Barış Ödülü’nü ise komite bu yıl bir kuruma vermeyi seçti. Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Dünya Gıda Programı, açıklıkla mücadele, mevcut durumu iyileştirme, barışa olan katkısı ve açlığın bir silah olarak kullanılmasını durdurmaya yönelik çalışmaları ile ödülün sahibi oldu. Bundan üç yıl önce de ödül nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması için çalışan uluslararası kampanya ICAN’a takdim edilmişti.

 

‘Suppermassive Black Hole’ demişken, Muse’un efsane parçası çıkalı tam 13 yıl oldu.
Özleyenler için klibiyle aşağıda:

 

Muse – Supermassive Black Hole

 

Category
TEKNOLOJİ