Vakkorama Paper | Onlıne takip: Sergi/müze geziyoruz
5567
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5567,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Online takip: Sergi/müze geziyoruz

Dünyaca ünlü müzelerin yanı sıra, Art Basel Hongkong, Art Dubai gibi sanat takvimindeki güncel etkinlikler de online gösterime geçti. Bu hafta vakit ayırabileceğiniz sergilerden ve keşfedebileceğiniz sanat ortamlarından derledik.

 

1- Moda: nereden nereye
Versailles için modanın doğum yeri desek yanlış olmaz. 1780’lerde Louis XVI döneminde, kadınlar ve erkekler için birtakım giyim kuralları ve stil kodları geliştirilmiş, günlük hayatta ve törenlerde uygulamaya alınmıştı. Château de Versailles’nin websitesi üzerinden ulaşabileceğiniz sergilerden biri, Marie-Antoinette’in stilini ortaya koyuyor. Diğeri ise erkeklerin gardırobuna ve stil kodlarına yönelik.

 

2- Pompeii’ye yolculuk
Bugün dünyanın en hayranlık uyandıran arkeolojik alanlarından Pompeii şehri, MS 79’da gözden kayboldu. Gelişmekte olan bir sanat ve ticaret kenti olan kayıp şehri, kronolojik bir turla Grand Palais’de gezebilirsiniz. Vezüv’ün patladığı gün Pompeii’nin sokaklarında neler oldu sorusuna bile yanıt bulabildiğiniz 3D uygulamalar var. Dört video, bir mozaik restorasyon ve Orion’un evinin keşfi, freskler, kaplar, mozaikler ve daha fazlasıyla bu keşif şimdi online’da. Tıkla, keşfet.

 

3- Çağdaş klasikler: In Tune With World
2018 Nisan’ında Foundation Louis Vuitton’da açılan, çağdaş klasikler diyebileceğimiz eserleri ve sanatçıları bir araya getiren sergi şimdi online’da ziyarete açık.
Dan Flavin’in neon ışıyan boruları, Yves Klein’ın monokromları, Giacometti’nin bir serisi, Gerhard Richter’in kanvasları, Cyprien Gaillard’ın video çalışması… Son olarak bantlı muz sansasyonuyla yeniden sürmanşet olan Maurizio Cattelan’ın bir heykeli ve daha fazlasıyla sergi, insanla, hayvan ve bitki yaşantısı arasındaki ilişkileri ve bağlantı noktalarını masaya yatırıyor. En dikkat çekenlerden biri de Takashi Murakami’nin, tsunami, atom bombası, deprem gibi felaketlerin izini sürdüğü, büyük alana kondurduğu işleriydi. Sergiye ışınlanmak için tıklayın.

 

4- Dünyanın kedileri
Universal Museum of Art (UMA), Réunion des Musées Nationaux-Grand Palais işbirliğiyle Sanat Tarihindeki Kediler başlıklı bir dijital sergi hazırladı.

Yüzyıllar boyunca kanvaslara sızan kediler, sembolik anlamlar kazanıyor, gerçek bir tanrı olarak kabul edildikleri Eski Mısır’dan günümüze, Géricault imzalı tablodan ve Rodolphe Salis’in kabare için ürettiği posterlere, oradan oraya dolaşıyor. Tıkla, keşfet.

 

5- Müze turları
Dünyanın önde gelen müzeleri online ziyarete açık. Madrid’deki Prado, Louvre, Floransa’daki Galleria degli Uffizi ve diğerlerini şimdi keşfetmenin tam sırası. Google Arts’ın sanal turlarına katılabilir ya da dünyanın dört bir yanından müzeler için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 

J Paul Getty Museum, Los Angeles – getty.edu

Vatican Museums, Roma – museivaticani.va

Guggenheim, Bilbao – guggenheim-bilbao.eus

Natural History Museum, Londra – nhm.ac.uk

Rijksmuseum, Amsterdam – rijksmuseum.nl

National Museum of Modern and Contemporary Art, Güney Kore – mmca.go.kr

Musée d’Orsay, Paris – m.musee-orsay.fr

British Museum, Londra – britishmuseum.org

MASP, São Paulo – masp.org.br

National Gallery, Londra – nationalgallery.org.uk

Category
KÜLTÜR-SANAT