Vakkorama Paper | Plastik Gelecek: Su altı yaşamın yeni başrolü
6240
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6240,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Plastik Gelecek: Su altı yaşamın yeni başrolü

 

Her hafta kredi kartı ağırlığında (5 gram) plastik tükettiğimizi biliyor muydunuz? Balıkların beslendiği plastikler artık biz insanların de besin zincirinde.

 

Sualtını domine eden yeni tür, plastik. Yedinci Kıta olarak tanımlanan okyanus üzerindeki çöplüğün halen kontrolsüz bir şekilde büyüyor olması, yeryüzünün geleceğini tehdit ediyor.

 

2050 yılında okyanuslarda balıklardan ve deniz canlılarından çok plastik olacak. Bu dayanağı olmayan, öylesine bir tespit de değil, Dünya Ekonomi Forumu’nun bildirisine yer aldı. COVID-19 global salgın durumunun ise yeryüzündeki bu atık yükünü daha da kötü bir noktaya taşıyacağından endişe ediliyor.

 

Morgan Freeman’ın anlatımıyla yayınlanan ‘Life Below Water: The Arrival of a New Species’ başlıklı çarpıcı belgesel, sualtı yaşamı tehdit altına alan plastik atıklara dikkat çekiyor.

 

Diş fırçasına takılan bir deniz atı, plastik poşetle beslenen bir kaplumbağa, dolanmış olta ipleriyle ömrüne devam etmeye çalışan bir ahtapot ve deniz altındaki yaşamın diğer kahramanların onları ‘asla terk etmeyecek’ ‘plastik dostlarıyla’ yakın temasından çarpıcı görüntüler bu belgesel aracılığıyla, sürdürülebilir bir gelecek için herkesi harekete geçmeye çağırıyor!

 

 

Category
LIFESTYLE