Vakkorama Paper | Robot Baristalar İş Başında
5797
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5797,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE

Robot Baristalar İş Başında

 

Yeni dünya düzeninde sosyal mesafeyi korumakta robotların yardımına başvuracağımız günler geldi.

 

Melbourne’de olduğu gibi dünyanın farklı şehirlerinde test aşamasında bir-iki mekanda hayata geçirilen uygulamada, Güney Kore’nin Daejeon şehrinde robot baristalar iş başı yaptı.

 

Sosyal mesafeyi koruma amacıyla yaygınlaştırılıyor.

 

Global çapta etkileri süren salgının ardından günlük hayatta adaptasyondaki iki kritik konu, sosyal mesafenin korunması ve hijyen önümüzdeki dönemde ortak alanların kullanımında, hizmet ve servis sektörünü köklü bir değişime taşıyacak gibi görünüyor. Bu doğrultuda hayatın yavaş yavaş pandemi ardından normale dönmeye başladığı Güney Kore’de kafelerde robotların servis dönemi başlatıldı.

 

Devlet teşvikli bilim enstitüsünde geliştirilen bu yeni nesil servis elemanları yani robot baristalar, 60 farklı kahve çeşidi hazırlamak üzere eğitildi. Aynı zamanda müşterilerin masalarına ilgili siparişleri de servis edebiliyorlar. Diğer cihazlarla iletişim kurabilen ve veri paylaşımı gerçekleştirebilen robot baristalar aynı zamanda kafenin servis güzergahlarını kendi tayin ederek olabilecek en iyi rotaları hesaplayabiliyor. 7 dakikada 6 sipariş çıkaran robotlar için ilk hedef ülke genelinde yayılması.