Vakkorama Paper | Rüzgar gibi geçti: Unutulmazlarla Daft Punk 
6528
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6528,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Rüzgar gibi geçti: Unutulmazlarla Daft Punk 

 

Oldum olası mesafeli Oasis kardeşler birbiriyle yakınlaşa dursun, hiç beklenmedik ayrılıklar da var… Müzik tarihinde dağılan, yolları ayrılan efsane müzisyenlere, gruplara ve ikililere koskoca bir cilt ayrılabilir. Bu listede bir gün Daft Punk’ın da olacağını kim bilebilirdi ki? Bir 10 yıl sonra yeniden buluşurlar mı bilinmez ama bu 28 yılda müzik dünyasına, pozitif ruha ve disko ateşine kattıkları inanılmaz! Unutulmazlarla Daft Punk tarihini masaya yatırıyoruz.

 

Thomas Bangalter ve Guy-Manuel de Homem-Christo. Namıdiğer Daft Punk, kendilerine bu adı takmadan önce Darlin’ adıyla sahne aldılar. Ancak müzikleri, şimdiki adları bir hakaret gibi kullanılarak (bknz. “a daft punky thrash”) son derece olumsuz şekilde eleştirildiği için onlar da bu eleştiriye bir cevap niteliğinde adlarını değiştirdiler. Negatifliğe verilebilecek en güzel cevabı verdiler ve efsane böyle doğdu.

 

İlk albümleri Homework, Bangalter’ın yatak odasında kaydedildi ama bu isimlerinin dans müziği dünyasında gümbür gümbür konuşulmasına engel değildi. İkili, Around the World, Aerodynamic, Crescendolls ile adım adım zirveye tırmandı.

 

Eğer Daft Punk partisine geç kalanlardansanız, 2007’de Kanye West’in Harder, Faster, Better, Stronger yorumu yakın tarihten bir hatırlatma olabilir. “Stronger”, Kanye’ye Grammy getirirken Daft Punk’ın unutulmazlar listesine bir madde daha ekledi. TRON: Legacy müziği, Pharell Williams ile Get Lucky, 2014’teki Grammy derken birlikteliklerinin 20. yılına doğru yol alan ikili, 2010’lu yıllarda da elektronik müzik dünyasına ve dans pistlerine damga vurmaya devam ediyorlardı.

 

Dış görünüşlerini görmemizi istemeyen ikili, robotların bizi heyecanlandırdığını düşündüğü için, bugün çoktan kült mertebesine erişmiş kostümleri ortaya çıktı. Ki yalnızca kaskları ve kostümleri bile yıllar içinde yaptıkları her şeyi niçin yaptıklarını hatırlatır nitelikte: Başrolde daima müzik vardı, hep öyle kaldı ve biz, 22 Şubat günü onlara her 27 saniyede bir tweet atarak veda ettik.

 

 

Category
MÜZİK