Vakkorama Paper | Rüzgara Karşı: Şimdi Yelkene başlamanın tam zamanı
6047
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6047,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
LIFESTYLE, SPOR

Rüzgara Karşı: Şimdi Yelkene başlamanın tam zamanı


İstanbul’da yelken eğitimine başlayabileceğiniz okullar ve daha fazlasıyla yeni döneme heyecan, adrenalin katabileceğiniz serin sularda yelkenleri fora edenlerin izini sürüyoruz!

 

Fenerbahçe Spor Kulübü bünyesinde 1934 senesinde kurulan Fenerbahçe Yelken, Türkiye’nin en iyilerinden. Uluslararası müsabakalara çıkan profesyonel sporcuların yetiştiriyor. Yenilenen tesisleri dünya standartlarında, antrenör ekipleri kontrolünde beslenmeden, psikolojik desteğe uzanan kapsamlı bir çalışma sistemiyle ilerliyor. Geçtiğimiz dönemde üç olimpiyat kotası, üst üste iki Dünya Şampiyonluğu, iki Avrupa 4.lüğü ve dünya genelinde ilk 10’a girme başarısı gösterdiler.

 

Fenerbahçe, Fener Kalamış Yolu, Kadıköy – (0216) 336 06 33

 

İstanbul Yelken de Fenerbahçe Yelken gibi eskilerden. 1952’de kuruldu. Kurucularından Behzat Baydar, Şeref Birgen ve Harun Ulman, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden ilk Türk olimpik yelkencilerden. Bir diğer İstanbul Yelken’ci Sadun Boro, Dünya turunu yelkenli ile tamamlayan Türk vatandaşları arasında. Fenerbahçe Burnu’nda yer alan kulüp tesisinde yarış yönetim mahalli ve ön güverte terası ile kapalı ve açık tekne parkı yer alıyor.

 

Fenerbahçe, Fener Kalamış Yolu, Kadıköy – (0216) 336 06 33

 

1954’te kurulan Kalamış Yelken Kulübü; deniz, spor ve yelkenli tutkusunu nesilden nesile aktaran bir diğer şehir kulübü. Doğanın gücü, ona uyum sağlamanın keyfi, teknik detayları kavramanın önemi, disiplinli çalışmanın sonuçları, arkadaşlığı ve rakibe saygı duyma da yelken eğitimiyle birlikte üyelere aşılıyor. Optimist, laser sınıfı teknelerde eğitimlerin yanı sıra rüzgar sörfü ve katamaran eğitimleri de veren kulüp, spora aşina olanlar kadar onunla yeni tanışanlar için de ideal.

 

Fenerbahçe, Fener Kalamış Caddesi Tur Yolu Sokak, Kadıköy – (0216) 336 54 29

 

Denizin eşsiz güzelliğini ve yelkenin büyülü dünyasını anlatmak, sevdirmek, denizcilik ve yelken kültürünün gelişimine katkıda bulunmak için 2000 yılında kurulan Alfasail İstanbul’da kurumsal ve bireysel denizcilik ve yelken eğitimi veren en iyi yelken okullarından biri daha. Bünyesinde birçok yarış takımlarına sahip.

 

Abide-i Hürriyet Cad Hasat sok No:2/6 Şişli İstanbul – (0212) 234 38 38

 

“Deniz medeniyet, yelken ise doğayla iç içe olmak ve onu sevmektir. Yelken bir deniz kültürüdür.” görüşünü sahiplenen Hedef Yelken, Türkiye’de bu kültürü daha geniş kitlelere ulaştırma hedefinde. Her seviye için eğitimler düzenliyorlar.

 

Fenerbahçe Marina F.9 İskelesi Yüzen Ofis, (0216) 336 24 12

 

Eyüp-santralistanbul’da bulunan Vira Yatçılık Yelken Okulu, şehirde 8.500’den fazla kişiyi yelkenle tanıştırdı. İleri seviye öğrencileri artık dünya denizlerinde kendi tekneleriyle süzülüyor.

 

Vira Yatçılık Yelken ve Kürek Kulübü / santralistanbul, Kazım Karabekir Caddesi 2/27, Eyüp – (0212) 427 44 01