Vakkorama Paper | Sanat soygunlarıyla başımız iki yüz yıldır dertte
5309
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5309,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Sanat soygunlarıyla başımız iki yüz yıldır dertte

 

Kimi eserlerin kaderi popülerliğiyle birçok kez çalınmaya terfi eden (Picasso imzası onlardan biri, Van Eyck ve elbette ünlü Mona Lisa,), soygun ve sanat hırsızlıklarıyla dolu dünya sanat tarihimizde 2000’leri de boş geçirdik diyemeyiz.

 

Stockholm Ulusal Müzesi’nde 2000 yılını güpegündüz bir soygunla karşılamıştık. Kalabalığın arasına karışan hırsızlar, Rembrandt ve Renoir tablolarıyla müzeden koşarak ayrılmış, motorlu bir tekneyle suç mahallinden uzaklaşsalar da yakalanmışlardı. Paraguay’daki Güzel Sanatlar Müzesi, 2002 yılında kazdıkları tünelden içeri giren ziyaretsiz misafirler tarafından soyulmuş, İskoçya’daki Drumlanrig Şatosu’ndan 2003 yazında Da Vinci’nin ünlü tablosu Çıkrıklı Madonna, güpegündüz çalınmış ve bir daha haber alınamamıştı. 2012’de Rotterdam Kunsthal müzesindeki şafak öncesi 200 milyon euroluk soygunu da epey konuşulmuştu (Monet, Picasso ve Gauguin’in imzasını taşıyan eserler 90 saniyeden kısa bir sürede müze dışına çıkarılmıştı)…

 

Son olarak Art Basel’deki ‘Comedian’ eseriyle sansasyon yaratan Maurizio Cattelan’ın Blenheim Sarayı’ndan çalınan altı milyon derğerindeki altın klozeti de 2019’un son çeyreğinin en büyük olaylarından biriydi hatırlarsanız.

 

Sanat suçlarına ilgi duyuyorsanız 2000’lere ait İngiliz yapımı The Great Art Robbery’yi mutlaka izleyin. Bir sanat koleksiyonerini gözünün önünde eserini çalabileceği konusunda iddialaşan illüzyonist Derren Brown’ın, bir grup emekliyi Londra’da bir galeriden bir tablo çalmaları için “ikna ettiği ve eğittiği” programı Netflix’te izleme listenize alabilirsiniz.

 

 

 

Category
KÜLTÜR-SANAT