Vakkorama Paper | Sanatta taraf olmak: Şok, sansasyon ve eleştiri. Bantlı muzdan geri sayıyoruz…
5252
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5252,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Sanatta taraf olmak: Şok, sansasyon ve eleştiri. Bantlı muzdan geri sayıyoruz…

 

Art Basel Miami’den dünya gündemine transfer olan viral sanat başlığı “bantlı muz”, onu bilmeyen yok. Sansasyonel İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’in ona verdiği isimle ‘Comedian’ ve onu satın alan koleksiyonere verdiği tek maddelik (muz karardıkça yenisiyle değiştirin) eseri koruma kılavuzuyla günlük akışa sızdı ve zincirleme bir reaksiyonla “sanat bu mu?” sorusunu taşıdı. Ve bu, söz konusu eser özelinde 120 bin dolarlık bir soru. Onu duvardan söküp yiyen performans sanatçısı David Datuna’ya göre ise yediği bir muz değil, galerinin de eseri adlandırmayı tercih ettiği gibi bir konsept.

 

David Datuna bu performansından önce Putin ve Trump karşıtı gösterileriyle adından söz ettirmişti.

 

Sanat nedir sorusuna cevap vermenin pek çok farklı yolu var. Ben Vautier imzalı 100 edisyonlu bir iş olan “art is a only a question of date and signature’ sözü bunlardan biri. Dünya sanat tarihinde bantlı muz efsanesine karşılık gelen, beklenmedik şekilde müze/galeri alanlarına bir sanat eseri olarak terfi eden benzer işlerden gidecek olursak Yoko Ono’nun yeşil elması, Marcel Duchamp pisuarı gibi performansını sayabiliriz. Her biri sergilendiği dönemde benzer şekilde eleştirilse de günümüzde farklı anlamlar taşıyor; kilit sanat olayları olarak gösteriliyor, gelecek nesiller için müze koleksiyonlarında muhafaza ediliyor. Maurizio Cattelan’ı bu anlamda değerlendirecek olursak, günümüz dünyasının en etkili isimlerinden. Yine onun imzasını taşıyan, 18 karat altından altı milyon dolarlık tuvaleti Bienham Palace’tan çalınmıştı. Daha önce hayvan hakları savunucularını harekete geçiren bir işi olmuştu.

 

Bantlı muz hadisesi sanat çevrelerinde şişirilmiş piyasasının infilak ettiği olayın başkahramanı olarak konuşulurken kimileri de bu protestonun, şamatanın boyutunu sergileme konusundaki zekasını kutluyor. Bantlı muzun ilk açık artırma macerasını ve ilk müze sergisini şimdiden iple çekiyoruz. Yanıtı 2020’lerde saklı.

Category
KÜLTÜR-SANAT